ISS SSTV 1-4 Sierpnia 2019
Eldorado dla pasjonatów ISS SSTV
    sp3qfe pisze:

      Trioda pisze:



      Jeśli zależy ci na dobrym odbiorze transmisji SSTV to stosujesz antenę kierunkową z obrotem.

      Używanie anten typu QFH czy dokólnych to rozwiązanie tymczasowe aby cokolwiek odebrać (a potem starać się o dyplom) oraz zdobyć doświadczenie na początek. Jednak po pewnym czasie te wielokrotnie zaśnieżone obrazki są motorem do zrobienia/kupienia anteny kierunkowej.

      Tak naprawdę twoja lokalizacja nie jest aż tak bardzo kluczowa bo przykładowo dziś masz okazję odbierać piękne obrazki w wybranym przedziale czasowym ale np. za miesiąc gdy trajektoria ISS zmieni się to już będziesz na granicy i bez odpowiedniej anteny nie odbierzesz poprawnie transmisji z ISS.


    Jeśli zależy Ci na budowie stacji naziemnej to - masz rację stawiasz anteny z obrotnicą dla Az i El. Jeśli chcesz tylko dobierać obrazki dobrej jakości możesz podążać anteną ręcznie - przynajmniej czegoś się nauczysz.

    Lokalizacja jest kluczowa. W mieści masz podwyższony poziom tła (szumy), a za miastem nie. Góry lub budynki mogą Ci coś zasłaniać.... innymi słowy "prawie nic" się w tej sprawie nie zmieni za miesiąc - ponieważ orbita ISS jest stała i stacja za miesię będzie miała bradzo podobne przeloty - no tylko może o innych porach dnia. Tego można się właśnie nauczyć z ręcznego podążąnia anteną za ISS ,).

    Ja w tej chwili jestem na wyjeździe poza SP. Z pewnych względów niby blisko do SP, ale nie mogłem zabrać ze sobą sprzętu krótkofalraskiego - nawet ręcznego radia (antenę do odbioru obrazów bym sobie jkąś tu "wystrugał", więc w wolnych chwilach "inaczej" próbuję odebrać obrazy z ISS. ,) Normalnie gdybym miał sprzę - byłoby mi szkoda na to czasu! Słuchajcie efety są dla mnie zaskakujące, mimo, że większości są z przewidywaniami - jednak o tym innym razem.

    I jeszcze jedno... mnie się Twoje obrazy:
      HF7ST pisze:





    bardzo podobają - ten szum nadaje im odpowiedni klimat. Z tego m.in. powodu nie zdecydowaliśmy się na cyfrową transmisję odbijania obrazów od powierzchni Księżyca. Własnie ten szym nadawał odpowienidii klimat i dodawął do naszego hobby "Sztuki" (w sensie artystyczności). Donra robota - i tak jak Trioda napisał próbuj poprawiś swój warsztat!



Armandzie - czytaj ze zrozumieniem to, co piszę.

Pisząc o antenie kierunkowej z obrotem miałem na myśli ręczny lub automatyczny obrót.

O lokalizacji również napisałem w oparciu o konkretny przypadek kolegi HF7ST. Akurat machanie anteną dookólną w czasie przelotu ISS przez osobę, którą jednak jest już tym krótkofalowcem jakiś czas jest trochę smutne. Owszem, nie każdy musi się na wszystkim znać, ale skoro ktoś inwestuje w antenę QFH, aby odbierać dobrej jakości obrazki NOAA to raczej na temat odbioru już coś wie.

Jeśli zaś piszemy o trajektorii to nie możesz tego pisać w ten sposób:
    sp3qfe pisze:

    innymi słowy "prawie nic" się w tej sprawie nie zmieni za miesiąc - ponieważ orbita ISS jest stała i stacja za miesię będzie miała bradzo podobne przeloty - no tylko może o innych porach dnia.


To wkońcu po miesiącu trajektoria ISS będzie stała czy będzie miała podobny tor przelotu? wesoły
Jak już starasz się być tym fachowcem (a przecież jesteś mentorem ARISS) to pisz dokładnie i co ważne, z poprawną polszczyzną, bo błędy i literówki robisz od zawsze :/

Ps.
W swoich wypowiedziach nie musisz mnie gryźć, ponieważ ja nigdzie nie napisałem, że zaśnieżone obrazki mi się nie podobają.


  PRZEJDŹ NA FORUM