NanoVNA
Nagrałem kawałek materiału filmowego na temat NanoVNA. Zapraszam do oglądania. wesoły



Mała uwaga: uzyskane wyniki pomiarów w zasadniczej części zależą od jakości wykonanej uprzednio kalibracji. Kalibracja na filmie wyżej została wykonana dość niechlujnie, tak więc:

1. NanoVNA "na raz" widzi tylko 101 punktów danych, tak więc kalibrując urządzenie na pełnym zakresie (50k-900M), mamy jeden punkt kalibracyjny co ~8,9 MHz. Mierząc na wąskim zakresie (np. 5 MHz), dane kalibracyjne są mocno interpolowane. Wniosek: kalibrujemy na tym samym zakresie, na którym później mierzymy.

2. O ile do pomiaru S11 wystarczy kalibracja Open/Short/Load (nie zaobserwowałem różnicy pomiędzy Open na dołączonym pustym wtyku, a otwartym gniazdem SMA), to do S21 należy zrobić kalibrację Isolation i Through.

Przy kalibracji zwarłem wejście z wyjściem za pomocą pojedynczego kabla, a pomiar filtra prowadziłem z dodatkowym odcinkiem semi-rigidu. Czyli tak naprawdę, zamiast filtra, zmierzyłem razem: gniazdo SMA, filtr, gniazdo, wtyk, kawałek semi-rigidu, wtyk. Być może dla niskich częstotliwości nie zmienia to bardzo znacznie rezultatów, ale na pewno nie jest to dobra praktyka pomiarowa. Dodatkowe przewody, nieuwzględnione w kalibracji, nawet jeśli w minimalnym stopniu mają wpływ na tłumienie (S21), to mogą wprowadzać duże opóźnienie, widoczne na wykresie Smitha i fazowym.

Wniosek: kalibrujemy "Through" z podłączonymi kablami, na pomiar po prostu wpinając między nie badany element.


  PRZEJDŹ NA FORUM