UWAGA na ZASILACZE!
Cześć.
Robię szczegółową sekcję zwłok zasilacza NISSEI 1230 i jestem przerażony!
Te zasilacze całkiem ładnie wyglądają ale jakościowo są tragiczne. Montaż w środku niczym w zasilaczu ATX za 50zł.
Kosztują sporo ale to chyba cena tylko ładnej obudowy.

1) Zasilacz ma przekroczone normy zakłóceń...

2) Przetwornica nie posiada ograniczenia prądu ani zabezpieczenia po stronie sieci! To jest już skandal. Przeciążenie tego ustrojstwa spowoduje przegrzanie i uszkodzenie jednego z kluczy po stronie pierwotnej. Skutkiem tego jest przeładowanie jednego z kondensatorów 680uF przez transformator i podania impulsu nawet ponad 50V na wyjście co zabija radio... Nawet stare zasilacze komputerowe AT miały zabezpieczenie. Zaoszczędzili na jednym dodatkowym uzwojeniu transformatora sterującego i kilku rezystorach...

3) Warystory równolegle do kondensatorów. Miały chronić elektrolity przed niesymetrycznym naładowaniem. Badana sztuka miała je na napięcie 175V DC. Ich zadaniem jest wyrównywanie napięcia na 200v kondensatorach elektrolitycznych połączonych w szereg aby nie symetria doładowania (np z nierównej pojemności) nie uszkodziła drugiego kondensatora. Dali dodatkowo rezystory wyrównujące napięcie (i to akurat jest ok).
Problem w tym, że 175V na kondensatorach pojawi się dla napięcia sieci 245V a norma wymaga odporności na 253V.

4) Zasilacz nie posiada żadnego zabezpieczenia nadnapięciowego.

Podskok napięcia w sieci odpala jeden z warystorów i powinien się spalić bezpiecznik po stronie sieci... Powinien bo i pewnie się spali ale energia kondensatora 680uF właśnie jest przekazywana na stronę wtórną i w międzyczasie uszkadza tranzystory kluczujące w przetwornicy... Na wyjściu pojawia się wysokie napięcie i zabija radio.


Tak właśnie opisywany zasilacz uśmiercił koledze FT857 do takiego stanu, że radio jest nienaprawialne (poleciało wszystko włącznie z procesorem). Wystarczyło podłączenie do sieci o trochę zawyżonym napięciu.

Wcześniej też miałem przyjemność naprawiać identyczny zasilacz przy próbie ładowania nim akumulatora. Uszkodziły się tranzystory kluczujące ze względu na przeciążenie zasilacza i brak ograniczenia mocy...

To, że te zasilacze blokują się przy zwarciu wyjścia to tylko zasługa zabezpieczenia podnapięciowego, która blokuje działanie TL494 gdy napięcie spadnie poniżej pewnego poziomu. Nie jest to żaden rodzaj zabezpieczenia chroniącego radio.

Podsumowując nie polecam wręcz odradzam.
Dobry zasilacz to nie tylko niskie zakłócenia dla odbiornika i duża wydajność dla nadajnika a przede wszystkim bardzo odpowiedzialny element zestawu chroniący radio przed przepięciami w sieci i chroniący radio przed sobą samym w przypadku uszkodzenia oczko

Najsensowniej jak na chwilę obecną działają zasilacze z XBOX (nie rozrysowywałem bo nie mam) ale wyłączanie się zasilacza w przypadku dołączenia YAESU sugeruje skutecznie działające zabezpieczenie przed przeciążeniem (można je trochę spowolnić i będzie ok).
W ramach ciekawostek FT8x7 mają błąd fabryczny. Płyta wzmacniacza mocy bez podłączonego sterowania włącza bias na tranzystorach końcówki. Co skutkuje włączeniem nadawania na ułamek czasu aż uruchomi się procesor. Stąd pik prądu blokujący zasilacze z XBOX przy włączaniu.


Poprawka do zasilacza - dodanie pętli ograniczenia prądu po stronie sieci i warystora ograniczającego przepięcia.

Zasilacz ma pasywne PFC czyli dużą indukcyjność w szereg z siecią.
W pewnych warunkach może ona wygenerować przepięcie uszkadzające stronę pierwotną zasilacza.
Należy dodać warystor (14n431k) zgodnie z rysunkiem poniżej. Wystąpienie dużego przepięcia na sieci może uszkodzić bezpiecznik sieciowy (ale to mniejsze zło).



Na schemacie umieszczono punkty A B C D odnoszące się do schematu poniżej:


Zworę J21 należy usunąć i w jej miejsce wlutować rezystor 22R jak na schemacie. Po wprowadzeniu zmian może być konieczna regulacja wskazań pomiaru prądu wyjściowego odpowiednim potencjometrem.

Diody zenera 22V+20V dają ograniczenie prądu ~32A do napięcia 4V. Poniżej 4V zasilacz blokuje się (uaktywnia się oryginale zabezpieczenie przeciwzwarciowe).

Jeśli ktoś chce inną wartość ograniczenia prądu to należy odczytać napięcie dla wybranego prądu z poniższej charakterystyki i wybrać odpowiednią diodę zenera.





  PRZEJDŹ NA FORUM