Aktualna propagacja.
Problem propagacji jest prawie tak stary jak łączność radiowa. W starych podręcznikach jest to dość dobrze opisane. Wystarczy trochę chęci. Książki są w necie i nawet po polsku. Profesjonalne stacje dyfuzyjne poniżej 30 MHz zmieniają pasmo nadawania w zależności od pory roku i pory dnia. Podobnie zielone ludziki. Podobnie robią krótkofalowcy. Dzisiaj jest o wiele łatwiej bo np. na takim dxmaps jest graficzne pokazane co się dzieje i wystarczy rzut oka aby wiedzieć gdzie można aktualnie łączności robić. Ale to trzeba chcieć. Trochę inaczej jest ze sporadykami. Tutaj pomoc koleżeńska jest nieoceniona, tym bardziej, ze czas ich trwania liczy się nieraz w minutach.
Są jeszcze bacony. Ale tu już trzeba samemu przesłuchać pasmo. Inna sprawa, że są warunki ale nie ma korespondentów. I też nici z łączności.
I coś z FT8. Jeżeli na SSB nic nie słyszę, cw to samo, a na FT8 coś jeszcze można zrobić to czemu nie skorzystać? Tym bardziej, ze FT8 pozwala wykrywać stacje, które w danym miejscu są słyszane 10-20 min.


  PRZEJDŹ NA FORUM