Aktualna propagacja.
No cóż, licencję mam od roku więc trudno mi mówić o dobrych czasach jeśli chodzi o propagację. Mnie jednak jakoś się udaje zrobić łączności po całym świecie i 91 DXCC już uzbierałem. Wszystko na SSB bo CW nie znam a do FT8 mnie nie ciągnie.

Bawię się też w SOTA gdzie stacja po drugiej stronie to zwykle QRP czasami 10-15W z anteną która nie wisi optymalnie. Krótko mówiąc szału nie ma. Jednak trochę łączności na SOTA uzbierałem i jakieś dyplomy też.

Mówi się, że od anteny zależy 90% więc tu poświęcam wiele czasu. Z mojego doświadczenia to azymut anteny dopasowany do jej charakterystyki jest bardzo ważny bo nawet 15-20st robi kolosalną różnicę. Miałem fan dipole 40/20/10 ale go zdjąłem po tym jak zobaczyłem co można z półfalowym endfedem (EFHW - End Fed Half Wave). Może nie najcichsza antena, ale lepiej nadaje niż delta loop, której używam głównie do RX. Rozważam LOG (Loop on Groud) jako RX i właśnie doczytałem o Magloop która też ponoć się sprawdza w małych przestrzeniach jako RX.

W sumie trudne warunki to jakieś wyzwanie i każde QSO daje większą satysfakcję. Tak więc koledzy nie narzekać i nie poddawać się.  PRZEJDŹ NA FORUM