Moje drugie ATU do QRP
ATU 100 N7DDC 7x7 (by sp9ttv)
    sp9fys pisze:

Flex_User pisze:

...No i stosowana do wykonania obudów blacha aluminiowa nie jest ferromagnetykiem więc trudno tu mówić o ekranowaniu....

.... nie pisać głupot. Zwłaszcza o materiałach stosowanych do ekranowania.
    O szkodliwości (braku szkodliwości) fal krótkich, również.

1. Ekranowanie - mamy 2 rodzaje ekranowania
- ekranowanie pola elektrycznego - wykonujemy klatkę Faraday’a z dobrych przewodników (miedź, aluminum ...)
- ekranowanie pola magnetycznego - wykonujemy z ferromagnetyków ( staramy się zamknać jak najwięcej linii pola).

2. Obwody oparte o rdzenie toroidalne bardzo mało pola wypuszczają na zewnątrz - nie trzeba ich ekranować magnetycznie.

3. Czy trzeba ekranować skrzynki antenowe czy wzmacniacze mocy HF? Nie wiem - musiałbym badać i mierzyć. Wolę skorzystać z doświadczeń osób bardziej doświadczonych.

4. Szkodliwość promieniowania elektromagnetycznego jest funkcją częstotliwości, mocy oraz czasu ekspozycji. Faktycznie, podczas nadawania w style HAM Radio przy mocach < 100W na HF wpływ na zdrowie jest pomijalny.