Sprawa pasma 2m
na stronie ARRL pokazał się całkiem niezły tekst podsumowujący obecną sytuację z pasmem 2m.
http://www.arrl.org/news/restraint-urged-in-response-to-2-meter-reallocation-proposal

Może warto by ten tekst rozpropagować. Za błędy z góry przepraszam.
mrn

********************
Sprawa realokacji 2m wymaga powściągliwiści.
07/06/2019

Przedstawiciele państw - członków IARU w Europie zalecają powściągliwość w związku z propozycją rozważenia przydziału 146-148 MHz na rzecz ruchomej służby lotniczej (AMS) na Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej 2023 (WRC-23). Francja podniosła ostatnio tę kwestię podczas Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych (CEPT) w Pradze, która odbyła się przed konferencją WRC-19. W proponowanym punkcie porządku obrad WRC-19 wezwano do zbadania zakresu częstotliwości dla zastosowań AMS, w tym 144 - 146 MHz, a decyzja mogłaby zostać podjęta na WRC-23.

Francuski projekt rezolucji ma na celu zbadanie ewentualnych nowych przydziałów częstotliwości na zasadzie pierwszorzędności AMS w kilku pasmach w zakresie od 144 MHz do 22,2 GHz "przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony istniejących usług w tych pasmach oraz, w stosownych przypadkach, w pasmach sąsiednich i nie ograniczając przyszłego rozwoju tych usług".

Radio Society of Great Britain (RSGB) wydało w zeszłym tygodniu oświadczenie, w części którego wskazało, że zgodnie z propozycją, francuska rezolucja "nie jest eksmisją ani realokacją amatorów, ale mimo to jest niepożądana i stanowi poważne wyzwanie. W przeciwieństwie do innych pasm, w których amatorzy koegzystują z innymi służbami, zastosowania lotnicze należą do najtrudniejszych ze względu na wysokość i duże zasięgi w otwartej przestrzeni".

Wszelkie rozważania dotyczące przydzielenia dodatkowych usług w paśmie, które już zostało przydzielone w pierwszej kolejności operatorowi zasiedziałemu - w tym przypadku Służbie Radiowej Amatorskiej - muszą się rozpocząć od studium kompatybilności/ostrzegania. IARU wyraziła "poważne zaniepokojenie" każdą propozycją, która włączyłaby 144 - 146 MHz do punktu porządku obrad WRC i zobowiązała się dołożyć wszelkich starań, aby w pełni chronić interesy krótkofalarstwa i uzyskać poparcie organów regulacyjnych.

Na spotkaniu w Pradze jedynie Niemcy sprzeciwiły się wnioskowi, który został przeniesiony na posiedzenie grupy przygotowawczej konferencji CEPT wyższego szczebla (CPG) w sierpniu. Wsparcie ze strony co najmniej 10 administracji CEPT i jednocześnie sprzeciw mniej niż sześciu administracji posunęłoby tę kwestię naprzód jako uchwałę CEPT, czyniąc bardzo prawdopodobnym, że znalazłaby się ona w agendach WRC-19 i WRC-23.

W liście do grupy Moon-Net, Bernd Mischlewski DF2ZC, DARC Frequency Manager, podkreślił znaczenie tego, że społeczność krótkofalarska mówi jednym głosem i poprosił amatorów o powstrzymanie się od kontaktowania się z poszczególnymi administracjami lub UE.

"Osłabiłoby to naszą pozycję i odebrałoby nam siłę i energię z systematycznego owego podejścia IARU i krajowych stowarzyszeń krótkofalarskich" - powiedział DF2ZC. "Dotyczy to w szczególności petycji online". Jedna gorączkowa petycja, która zbiera zarówno podpisy, jak i darowizny, wzywa amatorów do "powstrzymania odbierania 2-metrowego pasma (144 - 146 MHz) radioamatorom", co nie jest zgodne z projektem francuskiej rezolucji. Mischlewski spekulował, że główną przyczyną niewielkiego oporu w Pradze było pojawienie się zmienionej propozycji francuskiej w ostatniej chwili. "W związku z tym większość innych krajów europejskich nie miała czasu na wewnętrzne dyskusje, nie mówiąc już o formułowaniu swojego stanowiska" - powiedział Mischlewski.
Przy wsparciu ekspertów ds. regulacji wśród swoich członków-społeczeństw, IARU "intensywnie pracuje nad wykorzystaniem ich wpływów w ramach obecnego procesu i próbuje utrzymać 2-metrowe pasmo w obecnym kształcie", powiedział Mischlewski. Zwrócił uwagę, że finansowanie tych działań pochodzi od organizacji członkowskich IARU. "Tak więc ci, którzy opuścili krajowe radio-amatorskie, powinni być może ponownie rozważyć swoją decyzję" - dodał. "Bez zaangażowania i funduszy, społeczność amatorskiego radia miałaby niewielki wpływ na ten proces, nie mówiąc już o tym, że mogłaby być obecna na odpowiednich spotkaniach.

Menadżer RSGB VHF John Regnault, G4SWX, w powiązanym poście grupy Moon-Net, powiedział, że omawianej sprawie nie pomagają petycje online i zalew "fake newsów" w mediach społecznościowych.

"Wszystkie stowarzyszenia członkowskie IARU zostały poinformowane o wspólnym stanowisku i przekazie dla krótkofalowców", powiedział Regnault. "Ten przekaz nie jest wspomagany przez wiele błędnych komunikatów, które pojawiają się w mediach społecznościowych. IARU reprezentuje krótkofalarstwo na różnych forach CEPT i ITU i będzie walczyć o utrzymanie jak najlepszej pozycji dla krótkofalarstwa". Postęp będzie powolny, ale mam nadzieję, że w końcu osiągniemy zadowalający wynik".


  PRZEJDŹ NA FORUM