CHA250 F jak fider - jak HF7ST
Jeżeli umiesz marzyć, umiesz też to zrealizować...
Zapomniałeś dodać, że takie Portoryko to zrobiliśmy obaj tego samego wieczoru w emisji SSB (żadne tam cyfrówki !), z tym, że ja na pełnowymiarowej "delcie" ~80m, a Ty z Twojego zestawu Cha250 z balkonu wesoły a sam odbiór innych stacji w SSB typu właśnie Madagaskar albo Św. Helena był u mnie i u Ciebie właściwie identyczny, niewiele się różnił, włącznie z innymi Indiami itp.

Co to znaczy? Odpowiednio dołączone promienniki i przeciwwaga/uziemienie do Cha 250 pozwala na skonstruowanie całkiem skutecznej i przyzwoitej anteny. Bo to nie sztuka podłączyć 20 metrów drutu i zestroić.

Tak naprwadę liczy się zysk w dBi (względem anteny izotropowej oczywiście, jako punktu odniesienia) na pożądanym kącie elewacji i azymutu + oczywiście jak najmniej strat odbioru/nadawania przez brak dostatecznego dopasowania.

Czasem skuteczna antena to blaszany 20 metrowy komin, innym razem rynna, spuszczone 10 metrów drutu nawojowego w dół... i inne wynalazki... niekoniecznie książkowy dipol, delta i Yaga.

Jesteśmy radioamatorami - wręcz mamy obowiązek eksperymentować z takimi konstrukcjami. Jest to jeden z powodów, dla którego odróżniamy się od komercyjnych nadawców.

Poza tym - te stacje na 20m w SSB typu GB19 i KP4EU które na Cha 250 wpisałeś do logu przy 100 W nie byłyby do zdobycia, gdyby to "okryte złą sławą" Cha 250 wypromieniowało max 1-5 W w eter. Jak na moje oko to osiągnąłeś skuteczność wysoko zawieszonych na IV piętrze bloku dipoli - a jednak są to konstrukcje kompromisowe, bo instalowane z balkonu! wesoły

Propagacja jest jaka jest - jak przyjdzie górka, to prawie każdy będzie instalował 3 czy 5 metrów aluminiowej rurki w niebo, przeciwwagę/uziemienie dawał do balkonu, i na wszystkie pasma stroił choćby poprzez cha250... i gadał na cały świat, i na żadnej tam cyfrówce tylko właśnie w prawdziwym SSB.


  PRZEJDŹ NA FORUM