TS-850s vs. IC-738 czy warto na początek?
Tomku, przeczytaj uważnie post Jacka otwierający ten temat, bo widzę że z uporem lansujesz odpowiedzi na inne pytania, niż on oczekuje! Chłopak pyta o konkretne dwa modele,a nie o inwestowanie w sprzęt na długie lata! Powinniśmy mu w tym temacie coś doradzić, bo napisał wyraźnie że z tych dwu chciałby wybrać NA POCZĄTEK i oczekuje rad! A jeśli doradzać inne modele - to w tym samym przedziale cenowym! A nikt mi nie powie że kupi 5-letnie radio z wysokiej półki za 2500zł, bo już komuś tu pisałem, że wtedy zamawiam dla mnie dwa naraz jeśli takie tanie! Nie wiem, czy obecnie któryś z tych modeli można nabyć jako "nówkę", ale gdyby tak było, to zarówno IC-738 jak i TS-850S kosztowałby u nas dużo ponad 6000pln! Czy to można nazwać tanim sprzętem dla początkującego nadawcy???A jakie są ceny tego sprzętu używanego - wystarczy poczytać na Allegro, ebaY"u, radioserwisie, czy giełdzie qrz.pl! Jeśli tam trafia się czasem t.zw. okazja po niskiej cenie, to już powinno być podejrzane, bo ewentualny nabywca szuka potem po różnych forach pomocy i rad, bo okazało się że nabyty sprzęt ma bardzo poważne usterki lub uszkodzenia trudne do naprawy! Natomiast sprzęt używany i zachowany w idealnym, lub bardzo dobrym stanie z reguły ma cenę przyprawiającą przeciętnego zjadacza chleba o ból głowy! Mam kontakt z kolegą w USA, który mnie pytał dlaczego u nas tak szaleją ceny "używek" skoro na świecie używany sprzęt jest bardzo tani, dobre pytanie-co? Tutaj Grzesiek słusznie zauważył, że u nas na taniej transakcji bardzo łatwo się sparzyć...a Polak mądry po szkodzie - to wszyscy znamy, prawda? Co więc w temacie Jackowi doradzić? Najpierw dać mu poznać cechy tych dwu TRX'ów wymienionych przez niego, a dopiero potem napisać coś o sprzęcie do nich podobnym cenowo i jakościowo! Jacku niczym się nie sugeruj, a jeśli masz możliwość, to podane przez nas informacje skonfrontuj na miejscu z wiedzą Twoich kolegów z doświadczeniem większym od naszego! Na pewno takich wokół siebie również znajdziesz! Nie trać ducha i naprzód! 73!
Zbyszeklol