Kompresor mikrofonowy DYC-817 do FT-817 i podobnych
Ja już zdążyłem kupić ten konkretny moduł, zamontować i przetestować. Mam Icoma 707, który fabrycznie nie posiada niczego co poprawiałoby audio. Mikrofon to HM-36 a więc typowy elektretowy.

Wnioski: moduł działa naprawdę dobrze, stopień kompresji ustawiony na 1:3 drastycznie podniósł średnią moc w SSB nie wprowadzając przy tym charakterystycznego brzmienia "kompresyjnego", którego nie lubię. Limiter działa, bramka szumów pracuje powiedziałbym "łagodnie" - prawie nie słychać momentu jej zadziałania (ustawienie fabryczne). Nic się nie wzbudza. Płytka jest maleńka i zmieści się chyba do każdego mikrofonu. Jedynie na wyjściu układu trzeba dodać PR-ka do regulacji (konkretnie mocnego obniżenia) poziomu audio - wzmocnienie modułu jest stałe i duże. Jako że Icom podaje do mikrofonu 8V ja przed modułem zastosowałem miniaturowy stabilizator napięcia z rodzaju 7805.

Podsumowując - polecam. Jestem w trakcie dokupowania kolejnych takich modułów z zamiarem montażu w kilku innych TRX-ach wymagających poprawy audio.

Pozdrawiam kolegów!


  PRZEJDŹ NA FORUM