Przemiennik analog/digital
to jest możliwe - film
W urządzeniach D-Star strumień cyfrowy podlega modulacji GMSK (dokładnie 0.5GMSK). Są dwie metody otrzymania sygnału GMSK; jedna z nich polega na przepuszczeniu sygnału binarnego przez filtr Gaussa, a następnie podanie go na modulator częstotliwości pracujący z indeksem modulacji 0.5. Dokładnie z indeksem 0.5, co w praktyce jest trudne do osiągnięcia ze względu na „pływanie” parametrów elementów. Dlatego w praktyce stosuje się drugą metodę używając, także po przefiltrowaniu, modulatorów kwadraturowych.
Dlaczego zatem sygnałów cyfrowych nie moduluje się częstotliwościowo ? Z tych samych powodów, z których kiedyś wprowadzono modulację jednowstęgową zamiast dwuwstęgowej z falą nośną (AM) – lepszego wykorzystania widma częstotliwości (efektywności spektralnej).
Jeśli poddamy analizie Fouriera sygnał cyfrowy to okaże się, że jego widmo harmonicznych rozciąga się do nieskończoności. Dlatego nie przefiltrowany strumień danych NRZ użyty do modulowania fali nośnej w.cz. będzie skutkował zajętością sporego pasma (i zakłóceniami sąsiedniokanałowymi). Jeśli zaś będziemy odfiltrowywać wyższe harmoniczne, sygnał prostokątny stanie się „mniej prostokątny”. Oprócz tego w transmisji cyfrowej odpowiednikiem stosunku sygnał szum jest BER (Bit Terror Rate), czyli stopa błędów, która odpowiada, ze jakość połączenia. Oczywiście w transmisji stosuje się kody korekcyjne, które pozwalają „odtworzyć” błędne bity, ale w pewnym momencie „i z pustego Salomon nie naleje…”, co myślę każdy kiedyś doświadczył rozmawiając przez telefon komórkowy.
Dlatego powstały więc lepsze (=efektywniejsze) metody modulacji sygnałów cyfrowych, jak np. GMSK. Proszę zauważyć, że sygnał DV zajmuje tylko 6 kHz, podczas gdy przemiennik analogowy pracuje z szerokością kanału 25 kHz lub w najlepszym przypadku 12.5 kHz, aby przesłać ten sam kanał głosowy.
Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM