Yaesu FT-950 - problem. ATU?
Witam czytających.
W moim 5-cio letnim Yaesu FT-950, sprawującym się dotychczas bez zarzutu, pojawił się wczoraj następujący problem:
Po włączeniu dostrajania (TUNE), włącza się ATU, niby stroi, ale na wyświetlaczu nie zaświeca się ani jedna kreska w pozycji mocy emitowanej (PO). Na wyższych pasmach (24, 28 MHz), zapalają się 2-3 kreski (kilka W), na 50 MHz niestabilne 9-10 kresek (10 W). Dotychczas prawidłowo pokazywał stabilnie 10 W podczas strojenia na każdym paśmie. W pozycji „SWR” zapala się i świeci cały czas tylko jedna kreska, po dostrojeniu żadna. Po takim „zestrojeniu” anteny:

1.przy nadawaniu z wyłączonym „PROC” wskaźnik mocy pokazuje w szczytach 100 W, SWR na niektórych pasmach mały, na niektórych 3 lub ponad,
2.przy nadawaniu z włączonym „PROC” (Proc i Mic EQ) wskaźnik mocy pokazuje max. 50 W, SWR analogicznie jak w p.1.

Nie ma reguły co do wysokiego SWR – raz jest na jednym paśmie, po ponownym „zestrojeniu” może być na innym, ale najczęściej – im wyższe pasmo tym niższy. Prawie zawsze jednak na 24 MHz i powyżej jest max. 1,4. Ale i tak moc emitowana jest z włączonym PROC mniejsza niż z wyłączonym.
Dotychczas SWR na żadnym paśmie nie przekraczał 1,4.
Sprawdzone na innej antenie u kolegi – efekty te same.
Moja antena: FD-3.
Soft ver.: 20.471.18
Uszkodzenie pojawiło się nagle, bez wcześniejszych nawet drobnych nieprawidłowości. Reset do ustawień fabrycznych nic nie dał.
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w usunięciu tego uszkodzenia, wskazówki i podpowiedzi.
Tadeusz