PZK chce szkolić żołnierzy WOT. Czy wystarczy im "stoczterdziestek"?

Maciej,

uważamy podobnie i dlatego bardzo długo zastanawiałem się czy w ogóle zabierać głos.
    Tak jak powiedziałem Michałowi i Krzysztofowi, EMCOM jest bliski mojemu sercu, ale bardziej jako rozwinięcie koncepcji RaDAR oczywiście z niezbędnymi dodatkami.

Obawiam się, że najpierw PZK musialoby wygrać w LOTTO ,-). Tak btw, to ostatnio wyjansilem mlodemy czlowiekowi,ze my sie de facto finansujemy sami,bo myslal,ze z PZK to ciagniemy jakies pierdyliardy cebulionow. Innym razem Adrian AM musial wyjasniac,ze nie posiadamy sluzbowych helikopterow, amfibii itp.

HF1D pisze:

I tu dochodzimy do sedna różnic bo wcale nie uważam wyparowanie 2-3 tysięcy krótkofalowców za akt patriotyzmu.
    Większym patriotyzmem jest to aby żyli i nieśli autentyczną pomoc w razie potrzeby.

To sa watpliwosci, ktore mam i ja i wielu czlonkow SP EMCOM. Dlatego obserwuje i wyrazam swoje zdanie.

HF1D pisze:

Poza tym moje wątpliwości cały czas budzi zestawienie dwóch spraw.

oooo totottato wesoły ja tego nie widze. Tzn widze,ze przy zupelnie innej alokacji srodkow finansowych i ku wielkiemu smutkowi środowiska

HF1D pisze:

Z całym szacunkiem, ale jeżeli SP EMCOM jest gotowy do szkolenia żołnierzy, to tym bardziej byłby w stanie prowadzić egzaminy dla przyszłych krótkofalowców.
    Nie tylko egzaminy, ale i szkolenia. I tu byłaby korzyść wzajemna. Nowi krótkofalowcy przeszkoleni przez EMCOM mogliby zasilić właśnie szeregi tego klubu.

SP EMCOM nie moze byc gotow, bo to "zrzeszenie" poszczegolnych sieci. Mozna przynalezec albo nie. SP Emcom ma budzet z PZK,ktory pozwoli na zbudowanie 1 goboxa. Jeśli mowa o gotowości,to można jedynie mowic o gotowosci poszczegolnych sieci. Co do gotowosci sieci,to obnazylismy to przy realnych dzialaniach ratowniczych i cwiczeniach Anikar 2019. Sieci SP EMCOM, en large, nie byly w stanie zorganizowac lacznosci z miejsca zdarzenia wg scenariusza. Najblizsza siec nawet nie wykazala zaangazowania i jej honor uratowali dwaj jej czlonkowie,ktorzy z nasluchu 145.5 zorientowali sie,ze cos sie dzieje. Gdyby nie MASR i SQ9NKX nie byloby lacznosci bezposredniej UKF 2m SSB miedzy miejscem zdarzenia a Stolica. Na KF spośród sieci SP EMCOM PZK zgłosiły się:

1. KRAKOWSKA AMATORSKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ
2. AMATORSKA SIEĆ RATUNKOWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO OT PZK W SZCZECINIE
3. RZESZOWSKA KRÓTKOFALARSKA SIEĆ RATUNKOWA [RKSR]
4. RADIO KLUB PRZY JEDNOSTCE STRZELECKIEJ 1325 JASTRZĘBIE IM: RTM. W.PILE
5. MAZOWIECKA AMATORSKA SIEĆ RATUNKOWA
6. LUBELSKA KRÓTKOFALARSKA SIEĆ RATUNKOWA
7. SIEĆ PODLASKA
8. Już po zakończeniu ćwiczeń – POMORSKA SIEĆ ŁĄCZNOŚCI KRYZYSOWEJ

Na miejscu działali przedstawiciele ztcp KASŁK/WASR/MASR 2ch z OCHOTNICZY SZTAB RATOWNICTWA I ŁĄCZNOŚCI [OSR]

Wiec pomimo mojego zaangazowania w Emcom uwazam,ze nalezy spojrzec prawdzie w oczy. Gowno a nie jestesmy gotowi -w szerszym ujeciu. Nie lubie wydmuszek i papierowych organizacji. Mamy juz na rynku jedna organizacje,ktora w sprawozdaniach pisze,ze emcom w SP zrobila ,-)). Dlatego wale prosto z mostu.

2019:
PZK nie ma pieniedzy na rozwoj Emcomu,wiec nie wyobrazam sobie dysponowania nas do dzialan z WOT. To musialoby byc finansowane z MON. Czym szkolic? Sprzetem prywatnym? Kto ma to robic? Ok u nas w MASR mamy
wielu zaagazowanych,ale nikt z nami o tym nie gadal. De facto gdyby pare sieci sie obrazilo wesoły to Emcom w PZK nie bedzie istanial,bo nie wiem czy 1 trx znajdziesz kupiony przez Zwiazek. Poswiecamy swoj czas, pieniadze, wysilek dla ogolu. Luz. Chcemy... spedzamy dlugie godziny na rozmowach z ludnoscią. Staramy sie robic "PR". Przy okazji, co jakis czas,sluchajac jakie to niebotyczne pieniadze dostajemy z PZK. Uważam,że bez zmiany podejscia, bez zrozumienia jakie dziedziny hobby sa spolecznie uzyteczne, bez pieniedzy to nie da sie rozwijac. Kiedy prawie 2 dekady temu proponowalem inwestowanie w PR,to mnie wladze od szkodników wyzwaly. Teraz brak tej inwestycji odbija sie czkawką,bo wypadlismy ze spolecznej swiadomosci. Teraz otwarcie mowie, ze bez finansowania EMCOMu nie bedzie rozwoju. Pewnie ktos uzna,ze znow sypie piach w tryby,ale coz. Poza tym sami krotkofalowcy nie rozumieja , nie czuja potrzeby... za to ladnie placza,ze spoleczenstwo ich olewa i ma za druciarzy. Nawet krotkofalowcy maja utopijne wizje nt. emcomu,bo nie wiedza ile to kosztuje i nie zdaja sobie sprawy,ze legislacyjnie jestesmy w glebokim PRL.

Także ja nie staje oporem do szkolenia WOT. Nie znam ustalen, nie znam szczegolow, nie podzielono sie nimi poki co. Z posiadanego rozeznania nt. finansow nie widze mozliwosci przejecia szkolenia przez SP EMCOM (a wiec poszczegolne sieci).