anteny Wonder Whip i Miracle Whip
Posiadam taką antenę i jestem z niej zadowolony.
Antena bardzo dobrze się stroi od 7MHz w górę, natomiast na 3,5 trochę dostrajam ją wysokością.
Ze względu na moją pracę czasami wyjeżdżam i wieczory spędzam w hotelach i wtedy na mojej FT817 i antence Miracle mogę posłuchać i słychać całkiem nieźle. Gorzej jest z nawiązywaniem łączności, ale trudno się spodziewać, że z hotelowego okna na 1,5-merowej antence i 5 watach mocy będzie bezproblemowo można pracować. Czasami się to udaje.
Inna sprawa jeżeli pracuję w otwartej przestrzeni i wówczas można zaskoczyć korespondenta opisem swojej stacji. W tym roku latem pracowałem ze stacją z Portugalii (na 14 MHZ SSB 2,5wata). Otrzymałem raport 59 i informacje o silnym sygnale. Najczęściej jednak należy się spodziewać raportów słabszych. Oczywiście jeżeli porównamy skuteczność pracy z pełnowymiarowym dipolem to antena Miracle wypadnie gozrej, ale chyba nikt się nie spodziewa "coś" co ma 1,5 wysokości będzie pracowało podobnie jak pełnowymiarowa antena.
Opinie o tej antenie na e-ham są różne, ale generalnie jest chwalona jako odbiorcza. Złe opinie o niej jako antenie nadawczej biorą się chyba głównie z tego, że była testowana w gęstej zabudowie na małych wysokościach. W otwartej przestrzeni, a w szczególności w górach spisuje się całkiem nieźle i największą zaletą są jej gabaryty i waga. Idąc na wycieczką można zabrać radio QRP z antenką Miracle (w plecaku zajmuje to bardzo mało miejsca) i w dowolnym miejscu praktycznie natychmiast próbować nawiązać łączności - gwarantuję satysfakcję z takich połączeń.
Próbowałem wykonać podróbkę takiej anteny, ale jak na razie pracuję gorzej, a przede wszystkim są cięższe i większe. Inną modyfikacją jaką wykonałem to dorobiłem uchwyt do FT817 do którego mocuję 3m antenę teleskopową (2x1,5m anteny teleskopowe połączone cewką), a Miracle stosuję jako skrzynkę antenową. Dodatkowo czasami stosuję przeciwwagi.


  PRZEJDŹ NA FORUM