FT1000MP Mark-V - uszkodzenie PA
Mam niestety pecha, bo w moim radiu, już drugi raz uszkodzeniu uległy tranzystory mocy w module PA (2 x MOSFET BLF 147). Za pierwszym razem uszkodzenie miało miejsce jak nadawałem (SSB) ze wzmacniaczem pracującym w klasie A. Po wymianie tranzystorów okazało się, że prąd "spoczynkowy" tych tranzystorów wynosi aż 15A (odczytane ze wskaźnika radia). U mojego kolegi użytkującego to samo radio prąd ten wynosi 10A.
Od tego momentu po wymianie tranzystorów nie włączałem wzmacniacza w ten tryb pracy. Wczoraj podczas łączności radio wyłączyło się samoczynnie. Jak się okazało przyczyną było zadziałanie zabezpieczenia przeciwzwarciowego w zasilaczu, które zadziałało w wyniku przeciążenia obwodu 30V DC. Rozkręciłem PA, aby odłączyć dwa tranzystory z końcówki mocy od zasilania 30 V DC i wówczas radio "ruszyło" - z tego wniosek, że znów uszkodziły się te dwa tranzystory.
Może ktoś z uczestników forum miał podobne problemy bądź będzie mi w stanie coś podpowiedzieć o możliwych przyczynach moich problemów.

Pozdrawiam, 73!

Jurek