ECHOLINK - Spojrzenie na EchoLink w SP
W styczniowym numerze „Świata Radio” ukazał się wywiad z Panem Markiem Ambroziakiem SP5IYI, wtedy inspektorem w Wydziale Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej URTiP.
Jednym z pytań było:
„A jak w świetle przepisów prawnych wygląda sprawa łączności via echolink (Internet) w SP?”
W odpowiedzi Marek Ambroziak odpowiedział:
„Aby wyjaśnić takie wątpliwości, należy uważnie przeczytać definicję służby radiokomunikacyjnej amatorskiej w połączeniu z definicją służby radiokomunikacyjnej: ‘służba radiokomunikacyjna – nadawanie, przesyłanie lub odbiór fal radiowych (…)’ oraz definicję urządzenia radiowego – jest to ‘urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające komunikowanie się przy pomocy emisji lub odbioru fal radiowych’. W nagłówku pozwolenia radioamatorskiego jest napisane: ‘pozwolenie radiowe na używanie urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej’. Analiza tego w oparciu o przywołane artykuły Prawa telekomunikacyjnego jasno pokazuje, że radioamatorzy posiadają uprawnienia do nawiązywania łączności za pośrednictwem fal radiowych, używając do tego celu urządzeń radiwych (amatorskich radiostacji). Działalność polegająca na realizacji łączności amatorskich za pośrednictwem telefonicznej sieci publicznej i amatorskich urządzeń nadawczo-odbiorczych jest niezgodna z ww. przepisami Prawa telekomunikacyjnego, a przede wszystkim z uprawnieniami wynikającymi z pozwolenia radiowego.”
Koniec cytatu.
Od opublikowania tego artykułu minęło już kilka lat – być może warto byłoby powtórnie zwrócić się z tym pytaniem do UKE ?
Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM