Strojenie Ameritrona
Witam kolego Przemku.
W odpowiedzi na twoje zapytanie odnośnie strojenia wzmacniacza lampowego , to zasady strojenia są jednakowe i niezmienne. Jeżeli używasz skrzynki dopasowującej np. przy antenie dablet to w pierwszej kolejności powinieneś antenę dostroić na minimum odbitej korzystając z samego TRX. W tym momencie wiesz , że antena jest dostrojona do 50 om .
Strojenie wzmacniacza rozpoczynasz od skręcenia PWR w TRX na około 30 % do 40% w pozycji CW ( nie korzystaj z emisji FM ) i pierwszą czynnością jaką robisz to kondensatorem anodowym szukasz minimum prądu anodowego ( ta czynność jest jak amen w pacierzu , musisz ja bezwzględnie przestregać). Po ustawieniu minimum prądu anodowego przerywasz nadawanie na krótką chwilę. Następnie naciskasz klucz (w moim przypadku jest to przycisk monostabilny zamontowany we wzmacniaczu) i stroisz kondensatorem antenowym na maksimum wcz w antenie.W następnej kolejności ustawiasz prąd siatki pierwszej zgodnie z instrukcją jest to chyba wartość 150mA ( sprawdż w instrukcji ) zwiększając poziom sterowania z TRX. Nastepnie powtarzasz czynności jak powyżej z tym , że już na samym końcu strojenia stroisz na maksimum wcz w antenie.Przy antenie zasilanej drabinką ze skrzynką antenową lampy nie będą się robiły „czerwone”. W przypadku kiedy będziesz miał w antenie jakąkolwiek odbitą to musisz pracować odpowiednio mniejszą mocą ze względu na możliwość uszkodzenia lamp ( będą się robiły czerwone).
Polecam strojenie na CW ponieważ cykliczne strojenie pozwala szczególnie w pierwszym okresie zapobiec uszkodzeniu lamp a po drugie w końcowym etapie stroisz pifiltr taką mocą jaka będziesz pracował ( w wielu urządzeniach emisja FM ma ograniczoną moc) co gwarantuje poprawne zestrojenie pifiltra. Jest to może zbyt szczegółowo opisane ale przy odrobinie wprawy całe strojenie przebiega w miarę szybko i gwarantuje prawidłowe zestrojenie wzmacniacza.Na koniec chciałbym zwrócić uwagę ,że pracując większą mocą
musisz mieć system antenowy do niej przygotowany z małym zapasem . W przypadku występowania odbitej w antenie będą występowały zjawiska na które poprzednio nie zwracałeś uwagi i z czasem mogą doprowadzić do uszkodzeń np. w skrzynce antenowej lub we wzmacniaczu. Na początek proponowałbym przećwiczyć na sztucznym obciążeniu 50om
Pozdrawiam Krzysztof SP2HYO