Drabinka symetryczna
Mam analizator i docelowo go użyję ale tu już trzeba "zmarnować" materiał na testy więc wolę wpierw oszacować to teoretycznie.

Drabinka z projektu niema podanych średnic przewodów ale... Dla odległości 60mm i założonych średnic przewodów z zakresu 1 ~ 2.5mm daje impedancje z zakresu 469 do 576 Ohm więc zakładam, że intencją autora było 500 Ohm. Pod koniec artykułu jest pokazana antena pracująca z drabinką 450 Ohm więc zakładam, że jest pewna dowolność co do impedancji i długości (na ostatnim zdjęciu linia ma zdecydowanie więcej niż zalecane 7.5m).

Rodzi się pytanie na ile istotna jest drabinka i czy można by ją skrócić. Optymalna długość to było by około 3m tak aby zamocować balun 1:4 do masztu i uniknąć obciążenia mechanicznego samej anteny.

W kwestii PKL'ki przyjąłem tolerancję 20%. Sama PKL ma średnicę żyły 0.73mm. Przeliczyłem również skręconą PKL jako 1.5mm (dwie średnice żyły) i 2mm jako średnica PKL w izolacji (chodzi o dodatkowy dystans wprowadzany przez izolację).
Dla poprzeczki 25mm:
0.73mm - 508 Ohm
1.5 mm - 454 Ohm
2mm - 400 Ohm.

Wydaje się więc, że można użyć podwójnej PKL jak i pojedynczej i całość powinna pracować bezproblemowo.
Zakładając rezystancję jednej żyły 20 Ohm/km (dane techniczne kabla PKL) rezystancja odcinka 15m (drabinka 7.5m) powinna zawierać się w okolicach 0.3 Ohm.
Podsumowując.
Linię drabinkową można wykonać z pojedynczej żyły jak i dwóch skręconych zachowując sensowną impedancję falową dla anten C pole H pole, dublet itp.
Stosowanie podwójnego przewodu ma tylko sens dla długich odcinków ze względu na nakład pracy na rozkręcanie przewodów. Wadą stosowania podwójnego przewodu będzie "pływająca" impedancja kabla, która będzie zależeć od aktualnego skręcenia przewodów.
Trudno powiedzieć na ile jest to istotne bo na większości zdjęć znalezionych w sieci drabinka nie jest napięta i przewody defacto są wyłącznie od siebie odsunięte i zwisają swobodnie.

Jeden z kalkulatorów dostępnych w sieci źle liczy impedancje...


  PRZEJDŹ NA FORUM