432 Mhz jaki kabel ?
    retros pisze:

    Witam, czy na sam odbiór w paśmie 2m i 70cm kabel ma też duży wpływ? Jeśli kabel ma długość ok 15m (H155 Bitner) to jest sens wymieniać na lepszy? Nie mam jeszcze licencji, wciąga mnie temat krótkofalarstwa i słucham jak na razie KF i UKF. Zainstalowałem na dachu budynku jednorodzinnego na wsi antenę Diamond X50 i jako odniesienie mam słyszalność straży pożarnej. Na antenie 17cm takiej standardowej dołączonej do radia ręcznego da się słyszeć z wnętrza domu rozmowy między dyspozytorem a wozami strażackimi, nie zawsze oczywiście ale część korespondencji w zależności od odległości, ta maksymalnie może wynosić 30km, więc czasem słyszę tylko dyspozytora. Po zamontowaniu anteny stacjonarnej spodziewałem się zmiany bardzo dużej, że zdecydowana większość korespondencji będzie odbierana a tym czasem proporcje są mniej więcej takie same. nie ma jakiejś dużej różnicy na plus. Gdzie może być problem? Z pomiarów mogę tylko sprawdzić SWR, ten jest niski. Tak jak pisałem kabel to H155, 15m. Antena dwa metry nad dachem, około 9m od gruntu. W antenie gniazdo N, przy radiu przejściówka z SMA na UC1. Radio ręczne Baofeng UV 5R.
    Może ktoś coś podpowie?


Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie o wymianę kabla, natomiast proponuję testy pozwalające stwierdzić, czy warto w kontekście samego odbioru.

Czy masz dostęp do jakiegokolwiek odbiornika zdolnego odbierać SSB na częstotliwościach, które słuchasz bądź odbiornik SDR? Na takim odbiorniku nie zrozumie się korespondencji FM, ale można sprawdzić, czy szum tła jest poniżej, czy powyżej szumów własnych odbiornika. Jeżeli szum tła jest powyżej szumów własnych odbiornika, to zmiana kabla nic nie zmieni, bo będzie wyższy poziom korespondentów, ale również wyższy poziom szumu tła.

Jeżeli nie jesteś w stanie zorganizować odbiornika SSB lub SDR, to proponuję eksperyment z przedwzmacniaczem LNA (niskoszumowy przedwzmacniacz, na przykład SPF5189Z, który można kupić na znanym chińskim portalu, a założyć na nim konto i dokonać zakupu to żaden problem). Wzmacniacz instalujesz przy antenie, może być zasilany z ogniwa 18650. Aby było najtaniej i najprościej, zainstaluj wzmacniacz na stałe na jeden dzień czy dwa i zobacz, czy jest różnica. Jeżeli nie ma różnicy przy odbiorze ze wzmacniaczem, czy bez, to zmianę kabla możesz odpuścić, ponieważ wzmacniacz wzmacnia również szum tła. Zamiast LNA można też próbować ze wzmacniaczami do instalacji RTV, jednak jego podłączenie jest problematyczne z powodu różnych złączy i różnej impedancji (jednak przy samym nasłuchu brak dopasowania pomiędzy 50 a 75om nie jest istotnym problemem).

Skoro masz dom jednorodzinny, to sprawdź, czy jest różnica, czy w domu jest włączony i wyłączony prąd, chodzi o zakłócenia wnikające do kabla i utrudniające odbiór. Jeżeli będzie różnica, to myślę, że warto kabel wymienić na kabel dobrej jakości, ale niekoniecznie o mniejszym tłumieniu.

Może warto rozważyć wymianę anteny X-50 na X-200 lub X-300?


  PRZEJDŹ NA FORUM