PA na 4 x GU50
Witaj Sławek
Jeśli chodzi o wzmacniacze na GU50 to przez lata wyrobiłem sobie swój sposób
wykonania tego wzmacniacza korzystając z doświadczeń innych , a w szczególności
Klemensa SP2BE.
Te doświadczenia są odwzorowaniem następnych wzmacniaczy na lampach 2 X GU13 , GU43B , 4 X GU13 czy na GU84B – wszystkie sterowane w katodzie.
Tak pokrótce : to staranne od ekranowanie obwodów wejściowych od części
obwodów anodowych. To jest podstawa aby uniknąć podwzbudzeń już od 20 m w górę ,
a w szczególności na 10 m. Jest to problem z którym łatwo sobie poradzić można pod warunkiem , że podczas montażu uwzględnimy wyżej wymienione - ekranowanie .
Robiłem próby z dopasowaniem na pierścieniu i tak jak zacząłem tak szybko skończyłem.
Uważam , że robienie urządzeń gdzie układem dopasowującym jest obwód szerokopasmowy
jest dużym - podstawowym błędem. Jest to droga na skróty która skutkuje póżniej problemem zakłóceń oraz szerokim sygnałem na paśmie , wystarczy posłuchać niektórych sygnałów u korespondentów na „80”
Muszę powiedzieć , że jeszcze nie udało mi się uruchomić urządzenia od razu zawsze były problemy które wynikały z braku doświadczenia z dużymi mocami, np. straty
energi w samym pifiltrze – pojemność cewki do masy musi być jak najmniejsza ( mam na myśli moc wiekszą od 1 KW). Muszę w tym miejscu stwierdzić ,że nie zrobiłbym wzmacniacza na GU84B gdybym wcześniej nie nabył doświadczenia .
Zasilacz wysokiego napięcia zawsze robię w układzie pełnooresowym daje to pewność mniejszych spadków napięcia w praktyce spadek napięcia jest mniejszy niż 10% .
W przypadku GU50 zawsze miałem wszystkie napięcia na jednym transformatorze .
W pozostałych urządzeniach zasilacz wysokiego napięcia osobno.
I jeszcze jedna według mnie uwaga - to obowiązkowo dwa przekaźniki w torze sygnału
wcz - niezależne jeden od wejścia sygnału oraz drugi od wyjścia wzmacniacza połaczone w takiej konfiguracji, że podczas nadawania przewód koncentryczny pomiedzy nimi jest zwarty do masy. W przeszłości było to zawsze źródłem podwzbudzen wzmacniacza na wyższych pasmach. Każdy wzmacniacz sprawdzałem na podwzbudzenia w sposób poprzednio opisany. Jeszcze na koniec to w większości podstawki montowałem na laminacie który przykrecałem przez tulejki do masy. W przypadku GU50 powodem takiego montażu było czerwienienie się róznych lamp w tej samej podstawce , a także pewne połaczenie elementów przy podstawkach do masy.
Sławek jeżeli jest to możliwe to podaj mi email , wyślę Ci zdjęcia , myślę , że one będą
odpowiedzą na kilka pytań.
Pozdrawiam Krzysztof SP2HYO


  PRZEJDŹ NA FORUM