Pewne problemy z akcją upamiętnienia Powstania Warszawskiego 1944
W 2019 roku dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego 1944 została podjęta przez ...... akcja pracy polskich stacji okolicznościowych w pasmach amatorskich o specjalnie przyjętych znakach zawierających w znakach wywoławczych liczby 1944 lub 75. Stacje zgodnie z napisanym regulaminem rozpoczęły pracę w dniu 2 kwietnia 2019 roku i będą prowadziły łączności z innymi stacjami amatorskimi do dnia 30 października 2019 roku.
Należy chwalić tego rodzaju patriotyczne akcje, ale …

Pytanie zasadnicze: nie wiadomo , dlaczego organizatorzy wyznaczyli taki termin rozpoczęcia akcji
– 2 kwiecień , data ta nie ma nic wspólnego z Powstaniem Warszawskim 1944, zakończenie akcji 30 październik również nie wiąże się z Powstaniem Warszawskim 1944.?

Oficjalnie władze państwowe nie ogłosiły roku Powstania Warszawskiego i nie należało używać przypadkowych dat w podjętej akcji dyplomowej. W ostatnich kilkudziesięciu latach oficjalne obchody państwowe obchodów Powstania Warszawskiego 1944 rozpoczynają się dwa dni przed 1 sierpnia , a kończą się zgaszeniem ognia na kopcu Powstania Warszawskiego w dniu 2 października .

I tutaj powstał pewien ważny problem.
Organizatorzy akcji nie przewidzieli – może zapomnieli albo nie wiedzą, że miesiąc kwiecień każdego roku, to miesiąc ważnych innych obchodów państwowych i międzynarodowych Powstania Warszawskiego –Getto warszawskie Powstanie Żydowskie (18 kwiecień 1943 do połowy maja 1943). Pod nazwą Powstanie Warszawskie jest ono rozpoznawane na „Zachodzie”. Aby odróżnić oba Powstania , to od wielu lat do nazwy polskiego Powstania Warszawskiego dopisuje się często 1944.
Nie należy tych dwóch tragicznych wydarzeń łączyć .
Przykro , że organizatorzy akcji dla upamiętnienia Powstania Warszawskiego 1944 nie uwzględnili powstałej sytuacji. Tutaj należałoby przyjąć czas pracy stacji amatorskich zgodnie z faktycznymi datami trwania Powstania Warszawskiego i uroczystościami obchodów rocznicowych, to wystarczająca ilość czasu - 63 dni - aby nawiązać qso's ze stacjami okolicznościowymi i w akcji zdobyć Dyplom.
Myślę, że zapamiętamy datę rozpoczęcia i zakończenia Powstania Warszawskiego 1944
1 sierpień 1944 i 2 październik 1944.

Zygmunt SP5AYY – udało mnie się przeżyć Powstanie Warszawskie 1944 w Śródmieściu Warszawy



  PRZEJDŹ NA FORUM