Tonna F9FT Yagi 55el. 200655
    SP3OSJ pisze:

    No chyba tak nie jest. To co podaja jest modyfikacją tej anteny dla osób które cenią sobie czestotliwosc 1269MHz (czestotliwosc satelity OSCAR 13). Wtedy trzeba poprzesuwać pierwsze siedem elementów a resztę zostawic bez zmian (niezmienne czyli nie zmieniac). Tak ja to rozumiem. Za tą teoria przemawia jeszcze fakt ze gdyby przyjac niezmiennosc nastepnych elementów na poziomie 79mm to antena przy 55elementach miała by długość 4,1m a nie 4,64m.


Przyjrzyj się fotce anteny i rysunkom złożeniowym.
Widać tam, że elementy nie są rozłożone równomiernie. W miejscach podpór elementów brak i pojawiają się one poza obszarem mocowań.
To może być zasadnicza trudność w powtórzeniu konstrukcji. Anteny F9FT generalnie nie są proste do odtworzenia. Podobno są one wynikiem doświadczeń na modelach i nie były projektowane w oparciu o metody obliczeniowe.
Można próbować zamodelować w 4Nec2 lub innym programie wykorzystującym algorytm NEC2. MMana-Gal się nie nadaje, przy tych częstotliwościach programy z algorytmem Mini-Nec generują duże błędy.
Jak na dzisiejsze czasy to marna antena, wygląda na niesłychanie wąskopasmową - szerokość pasma w granicach 2MHz jest trudna do przyjęcia (odpowiada to mniej więcej 200kHz dla anteny na dwójkę), będzie bardzo wrażliwa na zmiany pogody (rosa, opad deszczu, śnieg).
Mając tak solidną konstrukcję do dyspozycji poszukałbym sensowniejszego modelu.
Zapoznaj się może z tym: https://www.qsl.net/ok1cdj/dj9bv23.pdf


  PRZEJDŹ NA FORUM