Tuner antenowy w Yaesu
Witajcie,

Mam zapytanie do użytkowników trx’ów linii Yaesu. Chodzi mi konkretnie o wewnętrzny tuner antenowy (AT). Jakiś czas temu miałem możliwość krótkiego zaznajomienia się z trx’em FTdx1200. Była tam inna filozofia tunera antenowego, niż spotykam w Kenwood’ach. Pomijam efekt kłapania przekaźników przy jego strojeniu, gdyż to wykonuje się raz przy dostrojeniu się do danej anteny. Rozumiem, że wybieram kilka punktów w zakresie danego pasma i dla nich dostrajam AT, aby stopień mocy trx'a pracował w tych punktach przy SWR bliskim 1. Pomiędzy tymi punktami SWR z reguły nie odbiega znacząco od wartości 1, więc podczas przestrajania VFO AT wybiera sobie z pamięci zapisane nastawy i można uznać, że trx jest dostrojony do danego pasma. Wszystko jest ok., ale:

1. Jak się będzie zachowywać ten AT, gdy dla danego pasma zmienimy antenę? Czy po dostrojeniu do nowej anteny, AT nadpisze nowe nastawy w tych samych komórkach pamięci, czy wykorzysta nowe komórki pamięci? Gdzieś wyczytałem, że jest ich max 100, więc po kilkunastu zmianach anteny może zajść potrzeba resetu pamięci. Czy tak mam rozumieć działanie tego AT?

2. Jak wygląda praca tego AT, gdy do danego pasma mamy 2 różne anteny o różnych impedancjach wejściowych i stosujemy je naprzemiennie?

3. Jak będzie wyglądać działanie tego AT w przypadku, gdy współpracujemy ze wzmacniaczem PA, którego impedancja wejściowa różni się od impedancji anteny, a innym razem trx zasila bezpośrednio wybraną antenę (PA jest wyłączony)?

4. Czy AT w FTdx3000 jest tak samo zorganizowany jak w przypadku FTdx1200?

Dzięki
Andrzej, sp5mod


  PRZEJDŹ NA FORUM