Specjalnie dla SQ4CTP zakładam temat o starej literaturze dla radioamatorów i krótkofalowców.
Może ktoś zapoda więcej? Warto młodzież edukować!
    sp9nrb pisze:

    Wybacz kilka sprostowań. 1. Jak startowałeś na I a oblałeś telegrafię, to rzeczywiście komisja łaskawie dawała ci uprawnienia drugiej kategorii (w drugim podejściu zdawało się już tylko telegrafię) 2. W tamtych czasach przynajmniej w Polsce nie było wymienionych przez ciebie podziałów Był tylko KF i UKF. Tylko, ze wtedy 144 to już był wysoki UKF. Dopiero gdy telewizja zaczęła wchodzić na kanały powyżej 21 nastąpił rozwój tego pasma i potem kolejnych i wtedy wprowadzono cytowane przez ciebie podziały.


Ja wybaczam, Stachu nigdy… (jestem o tym przekonany, moim zdaniem zakręcony)
1. Nie ja, ale może Stachu… lol Tylko gdzie te karanie? Myślę, że Stachu mocno koloryzuje, wyolbrzymia, nadaje czemuś większe znaczenie niż ma/miało ono w rzeczywistości… Ciekawy jestem ilu ówczesnych szczęśliwych i szczerzących zęby w uśmiechu po zdanej telegrafii używało jej potem na pasmach? Strzelam: 10%? Kto umiał, a kto tylko zdał? Czy zdawanie było uzależnione od czyjegoś subiektywnego podejścia? Czyjegoś „widzimisie”? Co z karaniem? Widzimisie? lol
2. Nie rozumiem. Cytowałem Stachowe „UK” (zapewne chodziło mu o „UKF”) i „UKF”. KF, VHF, UHF, SHF napisałem ja i nie cytowałem ich. Zresztą to mieszanka polsko-angielska. Myślę, że owe podziały pojawiły się wcześniej niż wspomniany przez Ciebie rozwój pasma UKF oraz przed pojawieniem się telewizji powyżej 21. kanału.

Wspomniane podziały i inne są pokazane tu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_spectrum


  PRZEJDŹ NA FORUM