Specjalnie dla SQ4CTP zakładam temat o starej literaturze dla radioamatorów i krótkofalowców.
Może ktoś zapoda więcej? Warto młodzież edukować!
[quote=Michal_SQ4CTP]
    sp9nrb pisze:

      sq6ade pisze:

      Na kiego wuja dziś komu potrzebna archaiczna wiedza np. jak cięte są kwarce z kryształu. Kto ciął amatorsko kiedyś takie minerały ? Nikt.
      Albo jak odzyskać czystą cynę z puszek konserw. Kiedyś puszki były lutowane czystą cyną i w poradnikach był sposób. Dziś ta wiedza jest bez żadnej wartości tak jak stara wiedza "jurnego" łysego Mariana.

      A takie oznaczenia parametrów kondensatorów SMD są przy zamówieniu i na opakowaniu .

      I różne takie pierdoły bez wartości wciskają nam zgorzkniali słabym finiszem żywota jako swoje stare skarby wiedzy choć nie wiedzą oni jak działają znane od dawna funktory logiczne (moje ulubiene wesoły ) oraz jak ustawić do najprostszego działania układ zaawansowany uP też znany od bardzo dawna.

    A wiesz, że był człowiek, który to robił. Był to pan Ginter Kaniut. Kolega posiada egzemplarz radia jego wykonania. Odsłuch na tym radiu jest rzeczywiście rewelacyjny nawet jak na dzisiejsze czasy. A tak czy instrukcja użycia kobiety mimo, ze taka stara jak ludzkość uległa zmianie. Że o nowoczesności w tym zakresie nie będę pisał. A jak to urządzenie stojące na rynku trochę w skos od zegara.

Sam wykonał rezonator kwarcowy, czy tylko gumeczką sobie go podstrajał? Jeśli faktycznie go wykonał to na jakie pasmo?[/quote]
Twoja złośliwość świadczy tylko, o twojej niewiedzy. Była to swego czasu legenda konstruktorów polskich. Dzisiaj zapomniana. Osobiście go nie spotkałem ale było o nim wiele legend. Właśnie ta o hodowaniu kryształów w wannie. Tym bardziej, że produkcja kwarców nie była takim aż problemem technologicznym bo była znana w wielu ośrodkach. W tamtych czasach, należy liczyć się z tym, że było to kwarce do 10 MHz. Poszukaj w radioelektroniku TRX Kaniuta, popatrz na rocznik i popatrz gdzie w tym czasie była Światowa elektronika. Pamiętaj, że przyszłość budujemy na wiedzy wyniesionej z przeszłości. Przykład SDR-y ich serce to zwykłe homodyne obłożone nowoczesną techniką cyfrową.


  PRZEJDŹ NA FORUM