Specjalnie dla SQ4CTP zakładam temat o starej literaturze dla radioamatorów i krótkofalowców.
Może ktoś zapoda więcej? Warto młodzież edukować!
  EI2KK pisze:

   sp9nrb pisze:


   Macierzy i całek drzewiej uczono w technikum nie tylko w telekomunikacji ale w mechaniku jak i budowlance też. Tak, że wielu maturzystów ma to opanowane. Teraz mamy wolny wybór.  Uczono mnie całek i operacji na macierzach, 'drzewiej', czyli po naszemu 'dawniej'.. ilu z was, których również tego uczono, używa tej umiejętności na codzień.. raz w roku..? w ogóle? Nie mam tu na myśli używania oprogramowania które wykonuje powyższe 'operacje', mam na mysli osobiście wykonane obliczenia. Operacje na macierzach miałem okazje (po zakończeniu edukacji) przeprowadzić tylko raz, na własny użytek, do przekształcenia współrzędnych geograficznych na współrzędne geomagnetyczne, czyli mówić inaczej, ze współrzędnych powszecnie uzywanych, opartych na biegunach geograficznych, na współrzędne oparte o bieguny magnetyczne.

  Czy wielu 'ma to opanowane'?
  Wielu miało opanowane na zaliczenie, nie oszukujmy się, mało kto się tym ekscytował, większość tego nigdy nie używała i 'z marszu' nie pomnoży nawet 2 matryc o tych samych wymiarach.


Z macierzy korzystałem ponieważ pewne obliczenia bardzo się upraszczają licząc to tym rachunkiem.
Natomiast co do całek. Jest to całkiem wygodny sposób obrazowania wielu zjawisk fizycznych. Natomiast praktyka ma swoje cechy np, zamiast całkowania matematycznego całkowanie graficzne to i owszem.


  PRZEJDŹ NA FORUM