Przydatnosc RX do pracy w zawodach krotkofalarskich
(przeniesiony z SP DX CONTEST CW/SSB 2019)
    sq6ms pisze:

      sp9nrb pisze:


      Zacznijmy od tego jakie jest twoje doświadczenie pomiarowe i znajomość podstawowych parametrów odbiornika. Bo chyba tego wątku nie przerabiałeś. Chcesz podyskutować? Nie pamiętam ale albo w Świecie Radio albo w Biuletynie PZK był mój artykuł na ten temat. Przeczytaj i wtedy podyskutujemy.

      Przykra sprawa. Nie mam tego artykułu w swoich zasobach, a do tego się okazało, że archiwum na CD się sypie. Jedyne co mogę zrobić to odesłać kolegę do piśmiennictwa. tylko nie za bardzo pamiętam aby to było publikowane w polskich materiałach. Zobacz na chomika tam coś może być ale nie licz że będzie to po polsku.


    Znalazłem na chomiku twój artykuł pt. "Anteny zastępcze i ukryte" i on jest po Polsku.
    Jestem świeżo po lekturze. Muszę ci powiedzieć że moje doświadczenia są całkowicie różne od twoich, a nadawałem długie
    lata na HM QRP i kompromisowych antenach (zresztą nadal takie mam w domowym QTH) Jeśli z jakiegoś powodu stosujesz (lub jesteś zmuszony) stosować te rozwiązania w praktyce, to przestaję się dziwić że praca w zawodach nie przynosi ci spodziewanej satysfakcji.

      sp9nrb pisze:

      Za normalną antenę jest przyjmowany dipol półfalowy w wolnej przestrzeni. Ponieważ jest on możliwy (w dużym przybliżeniu) do wykonania.


    Jest wiele innych anten możliwych do zrealizowania poza dipolem. Ja mówiąc o antenie mam na myśli w tym wypadku pełnowymiarową
    antenę jednopasmową. W pasmach 40M do 10M najczęściej YAGI 3 lub więcej el. W pasmach 160M i 80M anteny pionowe typu GP lub drutowe
    typu DELTA pionowa, lub pozioma.

      sp9nrb pisze:

      Słowo dedykowana najczęściej jest w zrozumieniu, że jest to antena do konkretnego urządzenia.


    Przepraszam być może nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie. Chodziło o antenę dedykowaną tylko do odbioru. Beverage, K9AY, pojedyncze
    lub zestawy.


      sp9nrb pisze:

      A tak na marginesie mierzyłeś jaki poziom w.cz. występuje na zaciskach anteny przy pomiarze szerokopasmowym lub na dedykowanych częstotliwościach?


    Oczywiście. Przy pracy dużą mocą na wielu nadajnikach naraz, Jeśli anteny/maszty nie są oddalone od siebie, lub mamy którąś z anten kierunkowych zwróconą w stronę innych anten a zwykle maja one zgodną polaryzację, to sygnał zaindukowany sięga nieraz nawet 15Vrms na 50Ohm. Ile to jest W, dBm i "S" pozostawiam tobie do obliczenia. W porównaniu z tym, silne sygnały odebrane "z pasma" to detal.

    Nawet w takiej sytuacji praca równoległa wielu stanowisk jest możliwa bez tłumików i uszkodzenia radia. Za ograniczenie tego efektu odpowiada to czego zwykle nie widać na zdjęciach, czyli odpowiednia filtracja po stronie nadawczej i odbiorczej oraz jej komutacja.

    Wyjątek od tego stanowi praca INBAND, gdzie nie ma zbyt wielu możliwości filtracji. Jest to naprzemienna praca stacji głównej i pomocniczej na tym samym paśmie. Podczas nadawania słuchamy oczywiście na tym samym paśmie szukając nowych stacji. To również
    jest możliwe, i po spełnieniu pewnych warunków z całkiem dobrym skutkiem. TRX-y (amatorskie) od tego nie wybuchają i nie trzeba włączać tłumika 30dB. Jest to jedyna znana mi sytuacja gdzie można się przekonać że tabelki i cyferki nie zawsze kłamią... O tym mam nadzieję napisać trochę później wesoły





1. Nawet nie wiedziałem, że pod strzechy (chomika) zawędrowałem.
2. Stosuję antenę która pracuje według zasad opisanych przez Charczenkę w książce o tytule w wolnym tłumaczeniu Anteny Tubowe bez widocznych Ścianek. Ta antena mimo, ze jest bardzo prosta ma obliczeniowe zyski około 9 dBd.
3. To, że jest wiele innych anten to jednak jako antenę odniesienia stosuje się dipol pół-falowy lub antenę izotropową. Oczywiście masz prawo podać jako swoje anteny jako źródło odniesienia. Tylko, że to będzie tylko twój lokalny układ a nie powszechnie obowiązujący.
4. Właśnie aby ci pomóc wyjąłem swój kalkulator i już ci to wyliczam. 4,5 W, 36,53 dBm. S ci nie policzę chyba, ze podasz poziom odniesienia bo dla KF i UKF są różne. Podaj poziom odniesienia to mój kalkulator (casio fx-570es) też to policzy. Dla poziomu S1 = 0,2uV będzie to S9 + 103 dB
5. A o czym ja piszę pisząc o filtrach wejściowych? A tak na marginesie pokaż odważnego, który pozwoli podłączyć FT817 równolegle z wejściem odbiornika. Chociaż jedna z mich konstrukcji pracowała w takich warunkach z trochę silniejszym nadajnikiem i przeżyła.
6. Problem poziomu sygnał/szum jeżeli pole jest jednorodne to żadna cudowna antena nic nie pomoże, rzeczywiście w polu niejednorodnym, (czytaj zakłócenia przychodzą z jednego kierunku, sygnał z innego) można coś nie coś uzyskać. Można też odbierać jedną ze składowych pola EMC tylko należy pamiętać, że i tak to musi być na zaciskach anteny i wzmacniacz tego stosunku nie poprawi.

Czy my tu robimy wykłady? W technikum pani od automatyki tak nam wstawiła matematykę w cztery litery, że zostało nam to do końca życia. Dobrze, ze tu nie ma edytora wzorów, bo by na forum zostali nieliczni.
HEJ! od od górala z Gór Tarnowskich.


pomysł


  PRZEJDŹ NA FORUM