SPDX CONTEST CW/SSB 2019
  SQ5KLN pisze:

   sp7ivo pisze:

   Abstrahując od słuszności wprowadzenia lub nie, takich klasyfikacji, można zauważyć, że ich brak to powszechna praktyka, w jak to wcześniej określiliśmy, niszowych zawodach. Tylko w HADXC takie występują. Np. w wymienionych UBA w ogóle nie ma klasyfikacji jednopasmowych dla stacji belgijskich, podobnie w rosyjskich RDA dla wszystkich. W kilku innych, których regulaminy przejrzałem, SO SB LP występuje tylko w opcji MIXED (YODXC, Ukrainian). W dużych zawodach Russian Contest, które odbędą się za tydzień, klasyfikacje jednopasmowe są tylko w połączeniu MIXED i bez podziału ze względu na moc. W zawodach Fied Day (DARC) stacje indywidualne, które wyjadą w teren mogą być tylko QRP (i All Band), w przeciwnym przypadku trafiają do kategorii Multi Operator, nie mówiąc już o braku jakiegokolwiek podziału w stacjach Fixed, czyli nie z terenu.
   B. sp7ivo


  I to jest ok. Nikt nie mówi, że na przykład Field Day czy SP-QRP są zawodami dla biggunów czy w ogóle "dla wszystkich stacji" - te zawody są ukierunkowane na konkretne typy zawodników/stacji co ma swoje odzwierciedlenie w regulaminach. Podobnie jest z SPDXC - regulamin w pewnym sensie determinuje dla jakich stacji są to zawody a dla jakich tylko udział i choć w teorii wystartować może każdy, to jednak kategorie rywalizacji wpływają na to kto będzie rzeczywistym zawodnikiem a kto tylko "dawcą punktów/atrakcją dla innych".
  Jeśli organizatorzy SPDXC chcą aby monobandowcy LP (czy nawet QRP) wystartowali w zawodach, to mogą albo pójść drogą motywacji negatywnej prawiąc "moralniaki" o powinnościach i wtedy niektórzy wezmą udział dając się wkręcić w poczucie obowiązku, albo mogą pójść drogą motywacji pozytywnej i do regulaminu dorzucić odpowiednie "targety" atrakcyjne dla tych stacji i wtedy niektórzy wezmą udział z własnej chęci (można też połączyć obydwa podejścia).
  Rozumiem że organizator może wychodzić z założenia, że monobandowców LP/QRP będzie na tyle mało, że zrobienie specjalnych kategorii dla nich nie wpłynie znacząco na ilość polskich stacji w zawodach (albo myśleć, że brak takich kategorii "zmotywuje" część stacji do rozbudowy o kolejne pasma tylko po to, aby wystartować w SPDXC bardzo szczęśliwy) - ok, to też jest argument.


To wytłumacz mi sens startu i zgłoszenia swojego wyniku, gdy pracowałem w tej samej kategorii co np Krzysztof pod znakiem SN7Q.
On ma swoje radia, anteny, wielu wie jakie i zada im zgodnie z pozwoleniem 1,5kW. Ja mam tylko GP-7 i druty, a w nich tylko 500W.
Jestem załamany, ale mimo to wystartuję.


  PRZEJDŹ NA FORUM