SPDX CONTEST CW/SSB 2019
Moje zdanie jest takie, że dalsze rozdrobnienie klasyfikacji nie jest dobrym pomysłem. W obecnym kształcie regulaminu jest już ich 21, proponowana zmiana wprowadziłaby dodatkowe 12, a uwzględniając jeszcze QRP następne 12. Oczywiście, współzawodnictwo stacji o skrajnie różnych mocach nie jest sprawiedliwe, ale kierując się takimi założeniami należałoby rozgraniczyć tych co mają anteny kierunkowe, druty na dachu czy samochodowe na parapecie. Na tych co pracują z miasta lub spoza, albo z terenu. Doprowadziłoby to do kuriozalnej sytuacji, że obsada poszczególnych kategorii zamykałaby się pojedynczą liczbą uczestników. Każdy ma jakieś zamierzone cele do zrealizowania w zawodach, ale myślę, że zajęcie trzeciego miejsca spośród trzech uczestników jest mniej wartościowe niż trzydziestego spośród pięćdziesięciu. Pewnym rozwiązaniem byłoby wyróżnienie takich stacji małej mocy w zestawieniu klasyfikacyjnym, np. wzorem cq ww gwiazdką przy znaku. To można wprowadzić bezproblemowo.
W ogóle to uważam, że nadrzędnym celem w SP DX Conteście powinien być udział zorientowany na nawiązanie jak największej ilości qso. Służy to promocji tych zawodów i zwiększa atrakcyjność dla zagranicznych uczestników i tym samym dla nas, poprzez przyciągnięcie większej ich liczby. Jeżeli już istnieją klasyfikacje jednopasmowe to nie ma obowiązku ograniczać się tylko do jednego pasma. Nawet jeżeli wynik zgłaszamy tylko na jednym paśmie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby popracować na innych pasmach w wymuszonych przerwach w okresach braku propagacji. Co z tego, że corocznie wpływa 800-1000 logów jak 30 czy 40 czołowych stacji nawiązuje tyle qso co 500 stacji z dolnej połowy. Potem słyszy się na osiedziesiątce: "wziąłem udział, zrobiłem 10 qso, pracowałem całą godzinę".
Serdecznie namawiam do aktywnego udziału i życzę jak największej liczby qso, spełnienia zamierzonych celów i jak najlepszych wyników.
Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM