Ekspedycje radiowe
@SM0JHF Heniu! Ja chciałbym się wypowiedzieć raczej z drugiej strony eteru jako ten który te ekspedycje odbiera na swoim sprzecie i usiłuje "zrobić" aby otrzymac kartę. no i tu zaczynaja sie przysłowiowe "schody" bo to co sie wyrabia na częstotliwościach pracy to jest DOPIERO trolowanie! Przeszkadzacze, "policjanci pasmowi", gwizdacze "stawiacze nosnej" i cała reszta "kopyciarzy" po kilkanaście kilowatów. A tu człowiek, romantyk krótkofalarstwa usiłuje na zasadzie fair play dobić sie do takich stacji na rezonansowej delcie plus 260 Wat CW bo tyle ma Drake TR4CW.Owszem o ile na wyspie przy radiu siedzi operator a nie dupa wołowa to sie czasami udaje. Jesli wyposażenie antenowo odbiorcze ekspedycji jest słabsze plus "młody" niedoświadczony operator to zapomnij...(!) Najsilniejsi się dobiją a reszta niestety obejdzie się smakiem. Wiele ekspedycji słuchałem i wołałem na licencyjnej mocy ale... Pierdolnik jaki zwykle bywa w takich razach skutecznie pozbawia mozliwości dobicia sie do takich ekspedycji. Owszem na poczatku mnie to denerwowało ale teraz to mi sie smiac po prostu chce. Leci ekspedycja z jakiegoś "Pierdziszewa" na Atlantyku CW oczywiście królowa emisji, QRG poczatek pasma plus 10 kHz pile up-u, luminarze krótkofalarstwa i stare wygi jeden przez drugiego wołaja a nagle 59 + 60db wyskakuje Filip z konopii i wali otwartym tekstem "Idiot" po czym eter na pięć sekund milknie aby po chwili znowu ożyć ze zdwojoną siłą. Śmiałem sie z tego przeszło godzine i nie mogłem przestać bo znakomita większość nie wiedziała do kogo to było i wzięła to do siebie... No to możesz sobie wyobrazić co sie działo. Inna sytuacja, pasmo 3,5 MHz w nocy, trzecia czwarta rano, chodzi jakaś ekspedycja na CW nagle... 59 +40 jakas nobliwa włoska zona krótkofalowca przy właczonym VOXie rozdarła sie jak przysłowiowe stare gacie w praniu, przy czym trwało to jakieś 7 minut i wyzywała go od najgorszych przy czym słowo "cretino" powtarzało sie najczęściej. A teraz kolejny idiota, no ten to mnie naprawdę wkur* i już miałem otworzyc nadajnik i gościa "wyprostować" ale dałem spokój. Tym razem fonia na 3,5 MHz chodzi jakaż rzadka stacja ana niej jakichs dwóch"wołaczy" komentuje. Dobra1 Pół biedy wolno wam jestesmy krótkofalowcami tylko jeden z drugim kretyn zapomniał że ma załaczony Facebook i mesenger a kiedy ktoś pisze to owe "bum" rozwala głośniki w promieniu 300 km co najmniej wszystkim co słuchają. Siedzi człowiek w słuchawkach bo dzieciaki spia i słucha stacji z drugiego końca świata a tu nagle 60 ponad 9 jakis idiota otwiera nadajnik i "robi bum". Noż k* mać! Oczywiście słuchawki nie pomagają bo to "bum słychać w połowie mieszkania! Dlatego stwierdzam że już mi się nie chce walczyć o DXa bo owszem żebym tylko musiał sie przebijać przez pół świata na pile upie, ale niestety coraz częsciej okazuje się że jeszcze muszę walczyć z idiotami co nie stosuja zasad fair play i tego co nazywamy ham spiritem. Jestem ponad trzydzieści lat w eterze , z tego licencję mam od roku 1987.Tyle lat sie mówi o dobrym wychowaniu o zasadach... nic się nie zmieniło. No ale w porównaniu z latami poprzednimi nie jest też gorzej. Tylko wpisy na DX clustrach, obraźliwe, podszywanie się pod innych mnie mierzi osobiście. To jest dopiero wstyd! Mało jednemu z drugim że obraża innych w eterze i przeszkadza to jeszcze wypisuje brednie wystawiajac naw wszystkim świadectwo. Po prostu szkoda gadać.Ja podobnie jak i wiekszość "zrobiłem licencję"aby odpocząć od kłopotów, z fajnymi ludzmi pogadać, konstruowac urządzenia itd. itp. No ale jak widzę co się wyrabia mam po prostu dosyć. Dlatego Kolego Heniu nauczycielu krótkofalarstwa skoro Ty jeszcze masz wene twórczą ichce Ci się publikować dla innych może byłby czas napisać książke o zasadach krótkofalarstwa? O ham spiricie , o sytuacjach wziętych z życia, o kulturze, o szacunku dla innych. O tym PO CO tak naprawdę to hobby jest, bo nie każdy wie jak widać po wpisach na clusterach.Bo nie wiem jak Ty ale ja mam dość. dość chamstwa , trolowania i tego całego gówna co rozlewa sie po pasmach.Trzeba zacząć zwracać uwagę na kulturę bo zaczyna się źle dziać. Tyle w temacie.