Krótkofalarstwo ile tak naprawę kosztuje
    SP5XMI pisze:

    Okej to teraz proste podsumowanie mojego startu na KF. FT80C kosztował mnie 1k PLN (uszkodzony, naprawiłem). Dipol za darmo (zrobiony z posiadanego drutu nawojowego), późniejsze anteny również z materiałów z odzysku, kondensatory do skrzynki antenowej 200PLN. Zasilacz własnej roboty. Na tym zrobiłem sporo łączności z Europy i deiksów też. Anteny od dipoli przez delty do składanej Yagi. Obecnie znacznie lepszej klasy radio można kupić za 1,5-2k, do tego zasilacz min. 300PLN i tanie anteny drutowo-wędkowe i mamy stację, którą po Europie będzie słychać na 20m i 40m. Przy lepszej propagacji i antenie na 20m da się zrobić silniejsze stacje z USA i Kanady, Brazylię oraz mnóstwo Rosjan.
    QRP byłoby znacznie tańsze, ale początkujących to nie ma sensu. Niestety. Tylko by się zniechęcili. Wyjściem byłaby być może telegrafia (5W na telegrafii całkiem fajnie słychać po Europie na byle dipolu, bo to jest bardzo sprawna energetycznie emisja), ale nie każdy chce się jej uczyć.


FT8 =>, Modem =>, FT817ND =>, MFJ945E =>, trafo symetryzujące =>, dipol 19,5m Od września 479 łączności podstawowy promień łączności to 4000km (pierwszy skok) 8000km (drugi skok) przy dobrych warunkach. Czekam lata bo wtedy może coś na 3 skoku wyjść to jest do 10 000km. Raporty średnio gorsze od innych od -14 do -4 dB.

Jakieś Bartko podobne urządzenie i można hulać nie tylko po Europie.


  PRZEJDŹ NA FORUM