Aktywności radiowe na ISS
Tak na obrazach z tej serii można się dopatrzeć "milowych kamieni". Oto inne:

1) 35 lat temu, astronauta Owen Garriott, W5LFL wziął amatorski sprzęt radiowy w przestrzeń kosmiczną. Wydarzyło się to podczas misji promu kosmicznego Columbia STS-9 (listopad-grudzień 1983). W ten sposób stał się pierwszym radioamatorem, który rozmawiał z krótkofalowcami podczas orbitowania wokół Ziemi. Wydarzenie to dało początek programowi SAREX (Shuttle Amateur Radio EXperiment, zwanego później Kosmicznym Eksperymentem Krótkofalarskim).

2) Siergiej Samburow, RV3DR jest szefem działu krótkofalarstwa radiowego kosmonautów, RSC Energia. Trzydzieści lat temu był założycielem i szefem programu MAREX (Mir Amateur Radio EXperiment) i MIREX (Mir International Amateur Radio EXperiment), które powstały, by obsługiwać wcześniej planowane łączności radioamatorskiej ze stacją MIR. Obecnie jest szefem rosyjskiego segmentu krótkofalarskiego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

3) William Shepherd, KD5GSL dowodził pierwszą wyprawą na pokładzie ISS w latach 2000-2001. Używając znaku NA1SS - Shepherd z sukcesem przeprowadził pierwszą łączność ARISS w dniu 21 grudnia 2000 roku. Podczas dziesięciominutowego połączenia radioamatorskiego rozmawiał z 14 uczniami w klasach od 1 do 8 oraz nauczycielem matematyki i nauk ścisłych Rita Wright w Luther Burbank Elementary Szkoła w pobliżu Chicago. Niedawno świętowaliśmy 18. rocznicę tego wydarzenia.

Co do gratulacji Piotrze, to dziękuję - dziekujemy za słowa uznania.

Co do WebSDR - to też kiedyś sprawdzałem różne SDRy i okazało się, że wiele z nich przekazuje dźwięk o niewystarczającej jakości do poprawnego zdekodowania SSTV (pojawiają się zakłócenia na obrazach).