Konsultacje regulacji UE - "Upload of software on radio equipment"
  SQ5KLN pisze:

   canis_lupus pisze:

   Tyle, ze te przepisy nie tyczą radioamatorów! Więc?


  Jesteś pewien że nie będą tyczyć? Tu nie chodzi o penalizację podmiany firmware przez endusera (czy pośrednika lub "wdrożeniowca") tylko o nakaz dla producenta aby uniemożliwił takową podmianę w swoich urządzeniach (a więc dotknie to wszystkich enduserów, także tych z pozwoleniami).
  Gdyby taki zakaz obowiązywał od dawna, to nie mielibyśmy dzisiaj tanich hamnetów, alternatywnego firmware do MD-380, możliwości odblokowania pasma 5MHz w wielu transceiverach, nie byłoby "legendarnego" WRT54GL (który został zaprojektowany pod kątem możliwości powstania społecznościowego alternatywnego firmware), skończą się platformy pokroju HackRF czy LimeSDR a może nie tyle skończą, co mocno ograniczą się możliwości ich wykorzystania (bo to są platformy uniwersalne, szerokopasmowe platformy a nie stricte amatorskie).
  Tu nie chodzi o wprowadzenie zasady "grzebanie w firmware powoduje 'delegalizację' urządzenia", chodzi o sprzętowe zablokowanie takiej możliwości (a gdy w urządzeniu jest sprzętowa blokada, to dotyczy ona wszystkich, radioamatorów też).


W tych przepisach nie chodzi o sprzęt radioamatorski i inny, do którego potrzeba mieć jakies uprawnienia, tylko o sprzęt "konsumencki". Idziesz do sklepu dla idiotów, kupujesz i używasz. Poza tym w tym projekcie jest wyraźnie napisane o co chodzi.


  PRZEJDŹ NA FORUM