WRTC 2022 - eleminacjie i wszelkie informacje.
eliminacje i wszelkie informacje
Regulamin kwalifikacji na WRTC 2022 wydaje się być raczej przemyślany i spójny. Są wprawdzie niejasne punkty, ale miejmy nadzieję, że wcześniej czy później zostaną sprecyzowane. Znacznie różni się od poprzedniego regulaminu kwalifikacji do WRTC 2018.
W tej edycji walczymy o 3 miejsca kwalifikacyjne z nadawcami z OZ, DL, LY, YL, UA2F, OY, OX. Nieco dziwi "wrzucenie" do naszej strefy Grenlandii i Wysp Owczych, odległych i dysponujących zgoła odmiennymi warunkami propagacyjnymi, zważywszy choćby na odległość od Stanów. Zgodnie z regulaminem, w każdej strefie w Europie kwalifikacje może uzyskać tylko jeden operator z danego kraju, z wyjątkiem ... Niemiec, mogących "zgarnąć" dwa miejsca. Jedyna pociecha, że ubiegłoroczni zwycięzcy WRTC (z LY) nie biorą udziału w kwalifikacjach.
Punkty będzie można zdobywać w 24-ech contestach przez dwa lata, do wyniku zaliczane będzie 12 najlepszych startów. Oprócz tradycyjnie obecnych, dużych zawodów, ciekawostką jest umieszczenie na liście nieco mniej popularnych obecnie ALL ASIAN DX. Dla nas może nie jest to złe, choć nasi wschodni sąsiedzi mogą się chyba bardziej cieszyć. Poszczególne contesty są zróżnicowane "wagowo". Dziwić może zrównanie Russian Contest z zawodami CQ WW i wywyższenie ich w stosunku do IARU czy CQ WPX o ARRL-u nie wspominając.
Najbardziej zagmatwaną część regulaminu stanowią kryteria obliczania punktów. Poszczególne kategorie uczestnictwa mają również swoją "wagę", przy czym zmniejszona została różnica pomiędzy kategoriami assisted i noassisted - 1.0 i 0.95 w stosunku do poprzednio 1.0 i 0.8, co należy uznać za korzystny trend. Jednocześnie dowartościowano kategorie High Power, dewaluując kategorie Low Power do poziomu 0.8 i 0.75 (poprzednio 1.0 i 0.8). Z jednej strony została zlikwidowana "furtka", która owocowała licznym udziałem w tej kategorii operatorów nadających normalnie HP, ale z drugiej strony raczej przekreśla już na starcie stacje typowo LP. Tym razem nie jest zróżnicowana "waga" kategorii jedno i wielopasmowych, jak również ze względu na emisję, także Mixrd. Zagadkę natomiast stanowi tajemnicza kategoria określana jako "Special WRTC-Style Two-Operator" występująca w odmianach MS (Multi Single) i M2 (Multi Two) i wysoko punktowana. Nie udało mi się odszukać w regulaminie żadnej specyfikacji tego tworu i na czym miałyby one polegać. Czy aby to nie jest kolejna "furtka" do nadużyć? "Diabeł pewnie tkwi w szczegółach", może pojawią się jakieś dodatkowe wyjaśnienia. Nieco mniejsze punkty uzyskuje się za udział w stacjach Multi Operator (0.9 - MS, 0.8 - M2 i 0.7- MM), gdzie w dodatku nie wszyscy operatorzy z drużyny mogą na nie liczyć.
Dalsza część regulaminu zawiera zawiłości związane z różnymi przypadkami najlepszych wyników w poszczególnych kategoriach, oraz udziału operatorów na stacjach Multi Operator i poza własną strefa kwalifikacyjną. Tak naprawdę, ze względu na skomplikowany sposób obliczenia punktów, to dopiero po rozpatrzeniu, po całym dwuletnim cyklu, zgłoszonych aplikacji będzie wiadomo kto uzyskał kwalifikację, a wszystkie bieżące rankingi mogą nie odzwierciedlać końcowych rezultatów.
Dodatkowe ograniczenie na Team Liderów stanowi punkt mówiący, że nie może zostać nim uczestnik, który trzykrotnie brał udział w WRTC i ani razu nie ukończył ich w pierwszej dziesiątce. Nie analizowałem poprzednich rezultatów pod tym kątem, ale może to znacznie przetrzebić rzeszę potencjalnych kandydatów na TL.
Został uściślony przypadek rezygnacji zakwalifikowanego TL, na kolejnego operatora na liście w przeciwieństwie do kuriozalnych decyzji w poprzedniej Olimpiadzie.
Tym razem Team Leader nie może wybrać sobie dowolnego partnera, drugiego operatora wybiera spośród pierwszej dziesiątki niezakwalifikowanych z własnej strefy, przy dodatkowym warunku uzyskania przez niego przynajmniej 25% punktów Team Leader'a. Trochę to dziwne, zważywszy na konieczność przygotowań do występu, zawsze łatwiej dogadać się z kimś znajomym.
Tradycyjnie kwalifikacje uzyskają teamy sponsorowane, z "dzikimi kartami" i aż 7 drużyn określanych jako "Youth Team" - poniżej 25 lat w 2022 roku. Może tu jest szansa na udział reprezentanta SP?
Cały regulamin wygląda na bardzo skomplikowany, pewnie organizatorzy chcieli przewidzieć jak najwięcej możliwych przypadków. Może to jednak spowodować mniejszą atrakcyjność przebiegu kwalifikacji z niemożliwym do przewidzenia rezultatem końcowym. Tak czy inaczej, klucze i mikrofony w dłoń, pierwsza odsłona już za niecałe dwa miesiące.
Powodzenia.
Bogusław sp7ivo


  PRZEJDŹ NA FORUM