Ustawienie parametrów mikrofonu w Icom Ic 7300
    sq5nww pisze:

      Toroidal48 pisze:

      SP6OUJ Arku kolega zakładający post ma sprawne radio po co więc naprawiać coś co jest dobre ?


    A skąd ta pewność, podłącz radio (rozumiem że jesteś posiadaczem) do miernika ze sztucznym obciążeniem i sprawdź. Firma Icom , poza nowym oprogramowaniem nic nie zmieniła w IC7300 tak jak i IC7100 oraz IC7610 które mają podobny problem. Zmiłuj się nie saxson.I to jest podstawowy błąd: porównywanie 7100, gdzie faktycznie radio oddawało na SSB 70-80W pep max z 7300 (7610) będącym innym rozwiązaniem układowym. W 7100 dodanie najpopularniejszej przeróbki z kondensatorem podbija moc do 120-140W pep. Pomiary 7100 przed i po można np. zobaczyć na kanale TRXBench na yt.

7300 oddaje pełne 100Wpep, zgodnie z danymi producenta. Potwierdzają to udokumentowane np. na YT pomiary wielu osób. Sam robiłem pomiary dla mocy średniej przy próbie dwutonowej, dwutonowej kluczowanej (taka pseudo-symulacja mowy) i zawsze pomiary odpowiadały wyliczeniom matematycznym. Moim zdaniem przesterowanie toru mikrofonowego w 7300 powoduje nadmierne ograniczenie wzmocnienia, zapewne jakieś ARW w DSP, więc wystarczy nie przesadzać i uzyskuje się moc w.cz. taką jak ma być. Dokładanie kondensatora tak jak w 7100 zwiększa moc pep dla SSB powyżej 100W, a co za tym idzie również moc średnią, tylko pytanie czy o to chodzi.

Nie neguję, że inne radia mogą być "głośniejsze" na pasmach. Matematycznie jest to jednak niemożliwe, żeby odbywało się to przy zachowaniu 100Wpep czy bez znacznego zniekształcania sygnału mowy wskutek specyficznej charakterystyki kompresora. Czekam na taki test porównawczy 7300 i innych trx na odpowiednich przyrządach (miernik mocy pep, oscyloskop), póki co nikt taki się nie objawił, przynajmniej nie znalazłem. Wszyscy ładują kondensatory i zbliżają się niebezpiecznie do granicy uszkodzenia końcówki mocy.

Takie jest moje skromne zdanie w tym temacie, niedługo kończy mi się gwarancja, to sobie odblokuję 60m co najwyżej i zamienię akumulatorek od zegara na baterię litową.

Pozdrawiam,
Paweł


  PRZEJDŹ NA FORUM