S11 a jakość anteny
Podstawy Dipol Dopasowanie SWR S11
  SP5MAD pisze:

  ...
  Pomijając straty mocy i skuteczności anteny, przy bardzo szybkich zmianach sygnału modulującego (szybkie emisje cyfrowe), gdy czas zmian bitu informacji zaczyna zbliżać się do zwiększonego czasu propagacji fali odbitej w fiderze (czas podwójnego odbicia) - wtedy następuje czasowe rozmycie informacji modulującej która zawarta jest tak w fali padającej jak i fali odbitej.
  Przy modulacjach krótkofalarskich AM, FM, SSB, CW - nie ma to istotnego znaczenia, jednak w bardzo szybkich przebiegach modulujących cyfrowych może następować częściowe zatarcie informacji, ze względu na pojawienie się tego samego bitu informacji w różnym czasie (jitter) zależnym od czasu propagacji fali odbitej w danej linii zasilającej antenę.

  Włodek, SP5MAD.

  P.S.
  Na przykład przy WI-FI, jeżeli podłączymy długim fiderem, niedopasowaną antenę do modemu przy zakładanej szybkiej transmisji, to pomimo powiedzmy wyższego sygnału z anteny, szybkość rzeczywista transmisji może spaść ze względu na jitter (echo informacji cyfrowej).
  Podobna sytuacja może wystąpić z antenami GSM.


Hmm, jitter?
To o czym piszesz to opóźnienie grupowe. Na co dzień spotykamy się z tym zjawiskiem w dzwoniących filtrach kwarcowych a kiedyś było istotnym problem w telefonicznej transmisji kablowej.
Jitter to "drżenie" (np fazy) mające inną przyczynę.
Pozdrawiam świętecznie,
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM