S11 a jakość anteny
Podstawy Dipol Dopasowanie SWR S11
    SP4SKN pisze:

    Kolego MAD, dlaczego antena ma/powinna mieć około 50 Ohm skoro nie produkuje fali elektromagnetycznej? ( nadal nie pytam złośliwie)...1. Antena nie musi mieć 50 Ohm.
2. Antena powinna mieć 50 Ohm widoczne od strony TRX - tylko z powodu przyjętych międzynarodowych unormowań, które obowiązują producentów anten jak i naszych TRX.
3. Antena nie "produkuje" fali elektromagnetycznej, lecz jedynie pole magnetyczne, elektryczne, lub mieszankę pola elektrycznego i magnetycznego.

P.S
"Produkcja" samego pola magnetycznego nie jest idealna, zawsze współistnieje minimalne pole elektryczne, jak też "produkcja" samego pola elektrycznego nie jest idealna i zawsze współistnieje minimalne pole magnetyczne.
Można więc powiedzieć, że KAŻDA ANTENA "produkuje" jednocześnie pole elektryczne jak i pole magnetyczne, ale w zależności od typu anteny w różnych stosunkach.


I to by było na tyle.
Nie ma na tym forum sprzyjających okoliczności do rozwijania trudnych teorii, jak też jak napisałem wcześniej, nie jest to odpowiednie medium do tłumaczenia tak trudnej i trochę abstrakcyjnej wiedzy.

Jeżeli Ktoś będzie chciał czasem skorzystać z tego co piszę, to przyjemność po mojej stronie.

Wszystkich szarpiących mnie, żebym udowodnił, że wiem co piszę, będę omijał szerokim łukiem.


Włodek, SP5MAD.  PRZEJDŹ NA FORUM