S11 a jakość anteny
Podstawy Dipol Dopasowanie SWR S11
    sq9mda pisze:

      SP4SKN pisze:

      Jednak będę obstawał przy stwierdzeniu, że antena powinna być w rezonansie (składowa X=0), bo tylko wtedy moc czynna jest promieniowana... Inne typy to ... inne zastosowania. Kolego SUZ... daj spokój...


    W takim razie "ci z broadcasting-u" się nie znają na projektowaniu anten........maszt w Konstantynowie miał w punkcie zasilania R=120 Ohm (impedancja linii zasilającej to też 120 Ohm) a X=-312 Ohm co było kompensowane cewką u podstawy anteny. Antenę zaprojektował nieżyjący już profesor Daniel Józef Bem który był uznanym autorytetem w tej dziedzinie. Antena miała sprawność ponad 95%. Tak na marginesie......profesor Bem był opiniodawcą książki naszego kolegi Z. Bieńkowskiego "Amatorskie anteny KF i UKF"
    Robert


Nie ma żadnego problemu jeśli antena nie jest w rezonansie, a dopiero dzięki układowi dopasowującemu przy antenie cały system antenowy jest dostrojony do rezonansu. Szczególnie łatwo się to realizuje w antenach jednopasmowych, jak te radiofoniczne, bo można taki układ "nastroić i zapomnieć". U nas, pracujących na wielu QRG, wiązałoby się to z koniecznością użycia PRZY ANTENIE zewnętrznej skrzynki antenowej. I jest to bardzo dobre, stosowane rozwiązanie, bo unika się strat w fiderze. Jak wiadomo, można też pociągnąć linię symetryczną do tunera w shacku i jest to też doskonałe rozwiązanie (sam takie posiadam, dipol 2*11m + symetryk, chodzi świetnie na wszystkich pasmach).
Nie demonizujmy strat w skrzynkach antenowych! Czy ktoś nadawał kiedyś na 100% mocy i skrzynka mu się mocno zagrzała? A nawet jeśli rdzenie cewek były lekko ciepłe to ile watów w nich się straciło? 3W, 5W? W manualnych tunerach MFJ cewka jest powietrzna i kondensator też z dielektrykiem powietrznym. Przy takiej dobroci straty naprawdę są niskie.


  PRZEJDŹ NA FORUM