Zaproszenie dla pracujących emisjami cyfrowymi
    sq2hcz pisze:

    Chyba nie ma co dramatyzować. Po dłuższej przerwie uruchomiłem się dzisiaj w domowy QTH na FT8 i na pasmach KF spokojnie ponad połowa stacji pracuje już na nowej wersji. Na 2m cisza. Jak jest ktoś dzisiaj chętny do testów to zapraszam na 144.174MHz. Wołam CQ w FT8 na 30W z Bydgoszczy na antenie pionowej.
    Sławek

Od kilku dni codziennie ok. 20 włączam FT8 na 2m i codziennie kogoś widzę. Np. wczoraj były to stacje z okręgów 9 i 3. Kiedyś z 2,9 i 8. Trzy dni temu stacja z 9 robiła łączność z DL. Ja i kolega z 8 (chyba okolice Lublina) wołaliśmy stację z 9, ale bez odpowiedzi. Wniosek, pracowała na antenie o polaryzacji poziomej skierowanej tyłem do nas. W zawodach na UKF stosuje się głównie anteny z zyskiem i polaryzacji poziomej i nie zawsze udaje się zrobić QSO, chyba, że skieruje antenę w naszą stronę. Ja mam też 8el. yagę, aktualnie skierowaną na południe. W zawodach oczywiście będę nią kręcił.
W najbliższych zawodach warto uczestniczyć bo będzie sporo stacji z Europy. Podaje się tylko standardowe dane, czyli raport i lokator, tak jak w normalnych łącznościach. Log warto wysłać aby organizatorzy wiedzieli jakie stacje w zawodach uczestniczyły, ale niewysłanie logów nie odbiera punktów korespondentowi. Jak ktoś chce mieć kilkanaście czy kilkadziesiąt łączności na 2m i na 6m, jedyna okazja aby coś zrobić. Poza zawodami te pasma są raczej puste.
Tadeusz SP8DXZ  PRZEJDŹ NA FORUM