Ciekawa antena na miejskie warunki.
Tam, gdzie brak miejsca.
    EI2KK pisze:

      ante1000 pisze:



      Gdy nadaje się zbyt małą mocą, a antena jest ustawiona skośnie do góry, to prąd w.cz. nie ma tyle siły żeby pokonać stromiznę, zbiera się na dole przy fiderze i stoi (stąd mówi się o węźle prądowym lub o fali stojącej) , a już lepiej nie mówić co się dzieje przy pionowym ustawieniu promiennika - trzeba naprawdę QRO żeby przebić się przez kabel, szczególnie źółto-zielony, do górnego wierzchołka anteny... starczy poczytać, każde fachowe opracowanie mówi, że na końcu anteny impedancja jest największa, a natężenie prądu najmniejsze!


    Trzeba zaznaczyć, że to o czym pisesz ma zastowowanie na półkuli północnej, na antypodach jest dokładnie na odwrót, dlatego tak trudno dowołać sie do Australii, chociaż całkiem dobrze odbieramy daną stację. U nich już przy lekkim skosie anteny sygnał ma z górki, dlatego tak dobrze u nich działa inv V, a punkt zasilania zwykle montują niżej niż końce dipola.


Czyli ramiona inverted V górna część ta skierowana w niebo ma być z niebieskiego kabla a ta skierowana w ziemię z zielono żółtego.


  PRZEJDŹ NA FORUM