Jak OSCAR Komunę obalał - w TVP1 10.12.2018
  SP5SAi pisze:

  Ktoś podał link do historii jak polscy krótkofalowcy robili łączności satelitarne dawniej, ja to dokładnie znam i napisałem, że łączności robili polscy krótkofalowcy, ale jak to się ma do głównej tezy filmu:
  „Jak OSCAR komunę obalał” czyli, że NZZ SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA wykorzystywała satelitę amatorskiego OSCAR 7 do łączności. To jest właśnie taki myk, że niby jak satelita amatorski był i jak polscy krótkofalowcy robili łączności to dlaczego nie SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA, mało tego powiemy że to było tak tajne, że mało osób wie kto to robił. Tylko OSCAR 7 zakończył pracę w 1981 bo mu baterie padły. SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA powstała w 1982.
  Nie, nie, mogę czytam w internecie:
  „ Według innych osób związanych z tym projektem, krótkofalowcy z kręgu Kornela Morawieckiego po prostu przypuszczali, że OSCAR 7 może jeszcze być zdolny do przekazywania sygnału, pomimo wcześniejszego uszkodzenia baterii”
  Sorry ja wymiękam to jest koniec pisania w tym wątku, jestem zbyt poważnym człowiekiem.
  Pozdrawiam wszystkich wyznawców płaskiej Ziemi, bulba
  aniołek


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Namieszałeś kolego.
Po pierwsze, SW nie wykorzystywała satelity Oskar. Robili to ludzie Solidarności (w której w owym czasie był również Kornel Morawiecki kierujący drukiem podziemnym),którzy potem - czerwiec 1982- przeszli do utworzonej przez Kornela Morawieckiego SW.
Członek Solidarności, Tadeusz Świerczewski przekazał Frasyniukowi notatkę o możliwości takiej metody łączności _awaryjnej_pomiędzy miastami. W notatce podane były częstotliwości nadawania, odbioru, modulacja oraz kryptonim stacji Wrocław.
Info o możliwości pracy via Oskar przekazano ze środowiska "dziadków" byłych AK-owców.
Z projektem Via Oskar związanych było naprawdę kilka osób we Wrocławiu a to co teraz piszą w Internecie różni "znawcy"tematu, to hmmm.............
Kolega SP5SAi pisze,

"Nie było sprzętu SSB na 2m, nie było komputerów do liczenia orbit, nie było programów, nie było internetu,nie było danych Keplerowskich, nie było GPSów, anteny trzeba było sobie zrobić sklepów ze sprzętem łączności przecież nie było skąd TRX na SSB na 2m"

Informuję kolegę, że w grudniu 1982,pojawił się u mnie sprzęt, Icom IC-202, IC-201, Kenwood TS-120S, wzmacniacz 800W nie pamiętam typu oraz Transmatch do 1KW. Z tego wynika, że możliwości sprzętowe były, więc nie są to duby smalone. Aspekt techniczny ktoś już opisał więc nie powtarzam.

Edit;
[url]http://inwentarz.ipn.gov.pl/showDetails?id=418775&q=satelita&page=3&url=[|typ=0][/url]  PRZEJDŹ NA FORUM