Budowa skrzynki antenowej
    SP6IX pisze:

    SP9FYS i zapomniałeś dodać że ładnie wygląda ,a tak po prawdzie nie powinno być większej zmiany w indukcyjności (około 10 %) natomiast dobroć rośnie diametralnie ,w.cz płynie po powierzchni i to jest przyczyną tego wzrostu.

To jest jedna z tzw. urban legend. Zmiany indukcyjności wskutek posrebrzenia nie ma, bo zależy ona od wymiarów geometrycznych cewki. Dobroć także nie rośnie diametralnie.
Z dwóch powodów:
1. Przewodność właściwa (konduktywność) miedzi - 55mS, srebra - 66mS, W tego punktu widzenia, dla prądu stałego(!!) srebro stawia mniejszy opór około 20% niż miedź, ale ->,
2. Prąd wysokiej częstotliwości wskutek efektu naskórkowego płynie po powierzchni, przy czym głębokość wnikania zależy od częstotliwości i konduktywności materiału (pomijając inne mniej ważne czynniki). Stąd przez powłokę srebra prąd płynie w cieńszej warstwie niż przez miedź. W efekcie poprawa zmniejszenie) oporności i jej ekwiwalent - zwiększenia dobroci nie jest tak duże jak można by spodziewać się z różnicy parametrów dla prądu stałego. W praktyce na częstotliwościach niemikrofalowych (ważne!) można się spodziewać poprawy Q w granicach 5-10% co jeszcze zależy od jakości powłoki srebra i czasu (utlenianie), gdy emaliowany drut będzie ją stabilnie długo zachowywać.
Ale gdy drut miedziany jest goły, to wskutek tego, że produkty utleniania mają kiepskie parametry elektryczne - srebrzenie daje istotną przewagę.


  PRZEJDŹ NA FORUM