XHDATA D-808, DEGEN DE1103v3 czy TECSUN PL600
Radio do nasłuchów krótkofalarskich - analiza
Wielu ludzi boryka się z wyborem podręcznego sprzętu do nasłuchów. Ja od wielu lat lubię posłuchać wszystkiego co nadaje poza emisją AM na falach krótkich i chciałbym się podzielić własną opinią jaki TANI sprzęt wybrać.
Zaczynałem od Grundig Satelite 2000 z dorobionym BFO, Globo Commander 2000, po nich przyszedł DEGEN DE1103 wersja 1. I to był strzał w 10tkę!!! Małe, czułe, świetnie wykonany odbiornik. Front z metalu i zwarta obudowa sprawiały wrażenie bardzo dobrej jakości sprzętu. Niestety rozstałem się z nim po zakupie sprzętu stacjonarnego - i to był błąd.
Po pewnym czasie zatęskniłem do małego odbiornika z SSB i kupiłem XHDATA D808

Spostrzeżenia opisałem tu:
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75390&temat=471326

Jak wyczytaliście - postanowiłem wrócić do sprawdzonego DEGENA DE1103. I tu się nieźle ROZCZAROWAŁEM. Degen 1103 V3 z DSP to już całkowicie inne radio. Obudowa to już plastik (prześwitują nawet lampki podświetlające guiki) a sam odbiornik to CHYBA SDR!!! Zachowuje się jak XHDATA czy Baofengi - tj po każdym przestrojeniu VFO wycisza na moment głośnik. W przypadku XHDATA doprowadzało mnie to to białej gorączki, w Degenie V3 idzie z tym żyć (czas wyciszenia głośnika jest o wiele krótszy, ale wciąż obecny diabeł ).
Dodatkowo po zapisaniu pamięci w DEGENIE za każdym razem po odwołaniu się do niej jesteśmy w AM. Trzeba za każdym razem klikać guzik SSB! Z tego co pamiętam to pierwsza wersja działała tak, że jak się wcisnęło SSB to był załączony aż do wyłączenia.
Kolejna sprawa w DE1103V3 - wydaje mi się, że przełącznik LOC/DX nie ma żadnego wpływu na odbiór.
Jeśli używacie Degena V3 ze słuchawkami to ciągle słychać w tle przydźwięki i ptaszki od układu DSP.
Odbiór jest jak najbardziej prawidłowy i z głośnika przyjemny - świetne radio do nasłuchu 1 częstotliwości - strojenie mniej uciążliwe niż w XHDATA 808 ale pamiętając jak działała wersja 1 zdecydowałem się na kolejny eksperyment i finalnie DEGEN DE1103v3 zmienił właściciela.


Na rynku jest wciąż dostępny TECSUN PL 600 - niby wykonany w starym stylu ale obserwując ostatnie 2 "nowoczesne" tanie radia z DSP stwierdziłem, że warto przeprowadzić eksperyment z tym PL600. Nie widzę sensu wydawać dodatkowej kasy na PL660 jako, że odbiorników pasm AIR mam 5szt (różne Yaesu czy Unideny) a stacji brodcastingowych nie nasłuchuję, więc nie potrzebuję detektora synchronicznego.
I to się okazał STRZAŁ w 10!!!
Urządzenie płynnie się przestraja bez wyciszania głośnika co czyni je NORMALNYM przy nasłuchach i strojeniu w SSB. Przełącznik DX/NORMAL/LOC działa bardzo fajnie, bardzo dobra jakość dźwięku z głośnika i słuchawek, świetny, czytelny wyświetlacz, pasuje wyglądem do mojego Yaesu VX8 zaskoczony, świetne zarządzanie pamieciami poprzez PAGE (jak w XHDATA) i zapisuje WSZYSTKIE informacje w komórce pamięci tj rodzaj emisji, szerokość pasma itp (tego nie ma DEGEN ani XHDATA). Dodatkowo można przełączać pamięci guzikami, wpisywać z klawiatury nr komórki lub gałą co nie istnieje w konkurencji - podobnie jak możliwość załączenia NA STAŁE podświetlania wyświetlacza. Byłoby to radio IDEALNE gdyby miało jeszcze podświetlane guziki jak DEGEN.
Na razie tyle, bo PL600 gości u mnie od 2 dni.
Reasumując moim zdaniem:

XHDATA D808 - świetne, małe radio ale tylko dla wcześniej zaprogramowanych częstotliwości lub dla ludzi CIERPLIWYCH. Używanie ze słuchawkami podczas strojenia w SSB może doprowadzić do szału i rozstrojenia nerwowego zakręcony

DEGEN DE1103v3 - świetne, niewielkie radio ale niestety jest to cień DE1103v1. Można nasłuchiwać SSB ale strojenie jest męczące (jest dużo lepiej niż w XHDATA D808.

TECSUN PL600 - starsza technologia bez DSP - ale REWELACYJNE urządzenie do nasłuchów w SSB. Bardzo elegancko wykonane ale niestety gabarytowo największe z wyżej wymienionych.


  PRZEJDŹ NA FORUM