Interfejs do emisji cyfrowych
    SP2HO pisze:


    1. Hmm a czy te schematy uwzględniają obudowę zasilacza ? - Wiem głupie pytanie ale w jakimś złomowatym Codeshicie 300W jak się go wyjęło z metalowej obudowy to na wyjściu działy się cuda. Po włożeniu płytki do obudowy i przykręceniu jej na właściwych miejscach zasilacz działał prawidłowo - jak na codeshita wesoły (dla niewtajemniczonych codeshit to codegen marka niebezpiecznych zasilaczy komputerowych)

Hmm, nie wiem. Nie jestem producentem tych zasilaczy. Jeżeli poprawna praca zasilacza lub dodanie czegoś zmienia jego układ elektryczny, to raczej dobrze to nie wróży, pomijając np. urządzenia do stref zagrożonych wybuchem, ale to inna para kaloszy.

    SP2HO pisze:


    2. Hmm co do zasilaczy przemysłowych to ciekawostkę prawisz bo coraz częściej, szczególnie przy wrażliwym sprzęcie pomiarowym lub w serwerowniach przy dużych zasilaczach awaryjnych, czy w stacjach BTS, spotykam się z tym że zasilacz nie ruszy dopóki nie podłączysz mu prawidłowo N, P i PN.

Tu raczej opisujesz zasilacze wykonane na specjalne życzenie lub do konkretnych zastosowań. Może sobie takie wymagania zawrzeć zlecający. I pytanie, czy te zasilacze mają wtyczkę i czy mają być (wg instrukcji producenta) podłączone na stałe?
Doprecyzowując, to już i tu jest błąd w rozumowaniu potrzeby podłączenia odpowiednio L i N bez wnikania czyj, gdyż urządzenie które ma tylko dwa zaciski zasilające jest z definicji urządzeniem jednofazowym i nie powinno podlegać "potrzebie biegunowości". Rzecz w tym, że mogę mieć przecież zasilanie 230VAC bez przewodu neutralnego. W takim razie zacisk zasilania oznaczony jako N gdzie mam podpiąć, jeżeli w przewodzie mam L1 i L2? Dodam, że wysokość napięcia nie gra tu w ogóle roli. Przemysł bardzo często nie wykorzystuje przewodu neutralnego a urządzenia jednak pracują. Dlatego uważam, że wszystkie takie zasilacze, często zapalarki gazu w palnikach w których ważna jest biegunowość a które posiadają wtyczkę sieciową są źle wykonane, po najmniejszej linii oporu, aby sprzedać.

    SP2HO pisze:


    3. Poszedłem dalej z moimi pomiarami:
    Amplituner YAMAHA - zasilany kablem z wtykiem C13 "komputerowym" - bolec PE połączony z obudową urządzenia i oczywiście z masą/ekranem wtyków audio/video i jednocześnie z 0v koncówki mocy audio ( koncówka jest zasilana +-35V)
    TV LG plazma też zasilana kablem z wtykiem C13 - bolec PE połączony z ekranem wszystkich gniazd łącznie z antenowym czyli przyjmujemy że z masą (-) zasilań niskich napięć

Ale ten przykład jasno kładzie na łopatki dotychczasowy "piedestał". Wszak zgodnie z teorią, to masy ekranów, bolec PE i 0V końcówki mocy powinien się łączyć z -35VDC. Ale tak nie jest (sic!). Tu jest napięcie symetryczne, gdzie masa gniazd i 0V końcówki jest potencjałem niższym dla +35VDC i potencjałem wyższym dla -35VDC. Dlatego aby się pozbyć problemów, to audio studyjne i "przemysłowe" do bolca PE łączy ekrany i obudowy, a sygnał przesyłany jest linią symetryczną. My mamy to nieszczęście, że nasze kable są niesymetryczne, a wprowadzenie symetrycznych w ekranie będzie kłopotliwe.

    SP2HO pisze:


    PS wracając do tematu: Mieszkam w nowym bloku, mam sprawną instalację 5 przewodową w mieszkaniu (3 fazy układ TN-S) TRX-a (FT-857) mam zasilanego z zasilacza serwerowego który ma oczywiście zwarty PE z "-" po stronie 12V, w szaku mam jeszcze kompa: jakiś tam stacjonarny składak - zasilacz jeden z wymienionych wcześniej i wspomniany amplituner YAMAHA. I teraz najciekawsze: TRX do komputera (FT8 i inne emisje cyfrowe) mam podłączonego zwykłymi kabelkami audio takimi jak są dodawane do monitorów (oczywiście od strony TRX polutowany odpowiedni wtyk), a sterowanie CAT na jakimś tanim ( za 15 pln) konwerterze USB-COM oczywiście ze zmienionym wtykiem od strony TRX. Do tego do tego samego komputera do drugiej karty dźwiękowej mam podłączony amplituner iiiiiii....... nie mam żadnych przydźwiękow, brumów, czy latającego w.cz. po pokoju/mieszkaniu/sąsiadach, spokojnie mogę pracować SSB/FM/DIGI i to nawet ze 100W i słuchać sobie muzyki, pracować na komputerze.
    PS. anteny to GP7DX i UV 200 obie na porządnie uziemionych masztach na dachu.

Ja techniczny, to mi więcej powie odręczny rysunek niż bardzo dokładny opis, więc zapytam. Czy masz wg podanej tu literatury wykonane połączenia wyrównujące potencjały?



    SP2BPD pisze:


    Załóżmy jednak, że instalacja jest kiepska, a moc duża. Wtedy prąd ten jest pokaźny i szuka drogi do ziemi, po drodze powodując powstanie napięcia na połączeniach o niezerowej impedancji.

Oj nie. Nie możemy tak myśleć. W taki sposób próbujesz usuwać skutki zamiast przyczynę. A to nigdy nie wyjdzie lepiej.

    SP2BPD pisze:


    Transformatory separujące nie są przeszkodą dla prądu asymetrii ze względu na nie do końca zrównoważoną pojemność między uzwojeniami. To znaczy sama pojemność między uzwojeniami daje drogę prądowi asymetrii, zaś brak symetrii w rozkładzie tej pojemności w trafo zamienia część prądu asymetrii na prąd różnicowy, który dodaje się do przesyłanych sygnałów. To zjawisko może być znaczące nawet w pieczołowicie wykonanych transformatorach w.cz. dla anten odbiorczych a cóż dopiero mówić o m.cz.

Ale w transformatorach separujących m.cz. nie mamy 100W na obciążeniu 50om. Ich asymetria i pojemność nie jest tu raczej czynnikiem decydującym. Dodatkowo rdzeń wykonany z blach krzemowych chyba jednak dla w.cz. jest słabym "przewodnikiem", więc i możliwość przeniesienia śmieci drastycznie spada. Już bardziej bym się bał śmieci ze starych przetwornic które pracowały na kilkudziesięciu kilohercach. Dzisiaj takie pracują grubo wyżej i nie wiem czy rdzeń stalowy jest tu "przewodnikiem", a uzwojenia mając odpowiednią indukcyjność nie są w stanie pracować na megahercach. Dodatkowo to co podłączone jest do takiego trafa (karta dźwiękowa?) robi z tego "jakiś" układ o jakiś parametrach trudnych do określenia.

    SP2BPD pisze:


    Więc popłynie prąd ów przez trafo do laptopa i dalej przez zasilacz (bądź operatora pojemnościowo sprzężonego z otoczeniem) do ziemi.

Zaznaczam, że nie wnikałem jeszcze dokładnie w podane tu linki. Czy jest gdzieś konkretny przykład obliczeń dla jakiegoś konkretnego trafa jak przenosi śmieci z uwagi na swoją asymetrię i pojemność przy pełnej separacji i przy spiętej "masie"?




  PRZEJDŹ NA FORUM