Interfejs do emisji cyfrowych
    SQ6ILB pisze:

    Spradziłem na szybko kilka schematów zasilaczy komputerowych dostępnych w sieci. Nie widzę bezpośredniego połączenia obwodu ochronnego z minusem napięcia niskiego. Jeden schemat niby ma takie połączenie, ale ilość symboli użytych na szynie "mas" raczej daje do zastanowienia czy na pewno ten schemat to prawda.

    Zasilacz Icom PS85, rezystancja + i - do PE ponad 200Mom.

    Wszystkie zasilacze przemysłowe nie definiują który zacisk ma być podłączony i czy w ogóle ma być podłączony do PE, nie biorąc pod uwagę zasilaczy wykonanych na specjalne zlecenie. Są urządzenia z plusem na masie, są urządzenia w logice SOURCE i SINK.

    Kiepsko to widzę z tym sztywnym połączeniem minusa do PE.


1. Hmm a czy te schematy uwzględniają obudowę zasilacza ? - Wiem głupie pytanie ale w jakimś złomowatym Codeshicie 300W jak się go wyjęło z metalowej obudowy to na wyjściu działy się cuda. Po włożeniu płytki do obudowy i przykręceniu jej na właściwych miejscach zasilacz działał prawidłowo - jak na codeshita wesoły (dla niewtajemniczonych codeshit to codegen marka niebezpiecznych zasilaczy komputerowych)
2. Hmm co do zasilaczy przemysłowych to ciekawostkę prawisz bo coraz częściej, szczególnie przy wrażliwym sprzęcie pomiarowym lub w serwerowniach przy dużych zasilaczach awaryjnych, czy w stacjach BTS, spotykam się z tym że zasilacz nie ruszy dopóki nie podłączysz mu prawidłowo N, P i PN.
3. Poszedłem dalej z moimi pomiarami:
Amplituner YAMAHA - zasilany kablem z wtykiem C13 "komputerowym" - bolec PE połączony z obudową urządzenia i oczywiście z masą/ekranem wtyków audio/video i jednocześnie z 0v koncówki mocy audio ( koncówka jest zasilana +-35V)
TV LG plazma też zasilana kablem z wtykiem C13 - bolec PE połączony z ekranem wszystkich gniazd łącznie z antenowym czyli przyjmujemy że z masą (-) zasilań niskich napięć
Mam dalej szukać ?
PS wracając do tematu: Mieszkam w nowym bloku, mam sprawną instalację 5 przewodową w mieszkaniu (3 fazy układ TN-S) TRX-a (FT-857) mam zasilanego z zasilacza serwerowego który ma oczywiście zwarty PE z "-" po stronie 12V, w szaku mam jeszcze kompa: jakiś tam stacjonarny składak - zasilacz jeden z wymienionych wcześniej i wspomniany amplituner YAMAHA. I teraz najciekawsze: TRX do komputera (FT8 i inne emisje cyfrowe) mam podłączonego zwykłymi kabelkami audio takimi jak są dodawane do monitorów (oczywiście od strony TRX polutowany odpowiedni wtyk), a sterowanie CAT na jakimś tanim ( za 15 pln) konwerterze USB-COM oczywiście ze zmienionym wtykiem od strony TRX. Do tego do tego samego komputera do drugiej karty dźwiękowej mam podłączony amplituner iiiiiii....... nie mam żadnych przydźwiękow, brumów, czy latającego w.cz. po pokoju/mieszkaniu/sąsiadach, spokojnie mogę pracować SSB/FM/DIGI i to nawet ze 100W i słuchać sobie muzyki, pracować na komputerze.
PS. anteny to GP7DX i UV 200 obie na porządnie uziemionych masztach na dachu.


  PRZEJDŹ NA FORUM