Interfejs do emisji cyfrowych
    SP2BPD pisze:

      SQ6ILB pisze:

      I pewny jesteś, że musisz zastosować takie połączenie?


    Widzę uzasadnienie takie: powracający od anteny prąd współbieżny (common mode) przy długim połączeniu cienkim przewodem wywoła różnicę napięć między obudowami transceivera i komputera (czy jakiejkowiek skrzynki podłączonej przewodem stanowiącym znaczną indukcyjność). Logiczne jest więc, by indukcyjność zmniejszyć przez:
    - skrócenie połączenia
    - oraz wykonanie go z przewodnika o dużej powierzchni.

    Przeciwieństwem takiego rozwiązania jest spotykane czasem nielogiczne łączenie różnych skrzynek składających się na shack przewodami wyposażonym w dławiki RF (chokes). W takim układzie napięcie powstające między obudowami może być niekomfortowe dla operatora i pewnie będzie wpływać na pracę komputera, szczególnie przy większych mocach.

    Takie krótkie, grube połączenie radia z komputerem proponuje np. KE7X w swoim manualu Elecrafta K3. Jeśli trzeba, mogę skopiować i zamieścić tu jego rysunek.


Cześć.
A ja mam lepszy pomysł na ten Twój prąd common mode. Jak nie dasz tego cienkiego, ani grubego połączenia między komputerem a transceiver-em, albo dasz transformatory separujące (izolacje) to ten Twój prąd common mode w ogóle nie popłynie tamtędy i nie będzie w ogóle o czym mówić bo go tam nie będzie. Co Ty na to ?


  PRZEJDŹ NA FORUM