Interfejs do emisji cyfrowych
    SQ2KRR pisze:

    Właściwie problem będzie występował tylko w sieciach TN-C gdy mamy wspólny przewód ochronno-neutralny PEN, natomiast w sieciach TN-S gdzie stosuje się wyłączniki różnicowoprądowe już nie, przepraszam mój błąd.
    Jednak zastosowanie transformatorów separujących uważam za konieczne, zabezpieczają one przed uszkodzeniem zarówno radio jak i komputer.

Zacznijmy od tego co jest problemem? Bo ja tu żadnego nie widzę i nawet z wyłącznikami RCD.

I w TN-C i w TN-S i tak przewód neutralny i ochronny się połączą, a w tym przypadku podejrzewam, że bardzo szybko bo już na jakiejś rozdzielnicy piętrowej lub w złączu kablowym przy wejściu do budynku, robiąc z tego układ TN-C-S.

Jak już Koledzy napisali, połączenie minusa 12VDC zasilacza bezpośrednio z przewodem ochronnym w użytkowaniu domowym jest błędem, lub może być wynikiem uszkodzenia. Albo pomiar błędnie wykonany.

    sq9dhc pisze:


    Zabezpieczają przed czym ?, uszkodzenie może nastąpić w wyniku czego, co może być przyczyną takiego uszkodzenia ?

Problemem są przetwornice marnej jakości które posiadają filtry EMC zrobione z byle czego i byle jak, aby taniej. Wtedy poprzez kondensatory przenosi się napięcie z obwodów pierwotnych (np. 230VAC) do obwodów wtórnych (np. 12VDC) po linii masy. Reaktancja kondensatora jest duża, człowiekowi nie wiele grozi, ale tranzystory w układach scalonych polecą.

Czy doświadczyłeś poczucia różnicy potencjałów trzymając przewód antenowy i obudowę radia, pomimo "rozładowania" anteny? Jeżeli tak, to nie antena była tu przyczyną a właśnie zasilacz i jego filtry EMC. Bez znaczenia ma tu marka. Każda firma chce zarobić swoje.


  PRZEJDŹ NA FORUM