RTL 2832u 820T - brak odbioru pasma 70cm
  SP3MWT pisze:

   sp3qfe pisze:

   Cześć Marcinie,

   Testujesz to w dużym mieście lub koło BTS, czy też z dala od LTE i innych zakłóceń? Zakłócenia z innych pasm, mogą zmniejszać czułość urządzenia. Na początek sprawdź proszę, czy cokolwiek możesz odebrać ze znanego Ci źródła w paśmie 70cm. Jeśli tak, to szukaj przyczyn obniżenia czułości. Może dobra antena zestrojona na 70cm pomoże Ci wyeliminować zakłócenia z poza pasma i poprawi odbiór? Trzeba poekeprymentować - w końcu na tym polega nasze hobby.

   Może warto zabrać ten sprzęt i wybrać się do klubu SP3POW w Ostrowie Wielkopolskim na testy?


  Armandzie, miasto - centrum Ostrowa. Sądzę, że i BTS i inne Ledy wokoło.
  Ze znanego źródła jakim jest np. ręczne radio odbieram sam szum/piski. Na wodospadzie widać nośną jednak nic po za tym.
  Skoryguję ustawienia jak mówisz, może pomoże.
  Sprawdzę również poza miastem z jakąś HM Yagi.


Marcinie,

1. Wykonaj testy w SP3POW szczególnie z regulowaniem ustawień czułości SDR (opisane poniżej).

2. Ponadto prponuje Ci byś, pojechał z kolegą z ręczym radiem za miasto, tam gdzie nie ma blisko LTE i innych BTSów (można sprawdzić na mapie). Wyłącz samochód, bo czasami generuje zakłocenia. Nie strosuj też w pierwszej fazie testów zasilania z przetwornicy samochodowej.

SDR podłącz do kawałka drutu ("antena" poza smochodem), a kolegę oddal na odległość powiedzmy 10m, a pożniej na 100m.
Njapierw poszukaj właściwej faki nośnej - popraw offset. Ten test rób na wyłączonym ARG - czułość też możesz stopniowo obniżać z maksymalnej do minimalnej, aby nauczyć się sterowac sygnałem. Sygnał może być przestrerowany i warto go obniżyć do właściwego.
Myslę, że na takim wyjeździe nauczysz się obługiwać SDR i wóczas jak wrócisz do miasta, to będziesz wiedział jak się nim posługiwać i czego się po nim spodziewać.

Porównaj jak słyszysz go na 2m i 70cm. Jak to Ci wyjdzie to zadzwoć do któregoś z kolegów z Ostrowa i niech ponadaje na antenie zewnętrznej z Ostrowa.

Posłuchaj też stacji radiowych komercyjnych na WFM - ale do tego już sam kawałek drutu może Ci nie wystarczyć.

Powodzenia!

Według mnie głos z SDR czasami pozostawia troche do życzenia i nie jest idealny jak z radia - nawet chińskiego ręczniaka.


  PRZEJDŹ NA FORUM