BALUN 1:1


Wygląda na to, że linkowany przez Ciebie transformator jest raczej przeszacowany (200 W). Tak przynajmniej pokazuje "mini ring core calculator". Może jednak zwyczajny tuner antenowy, przy zmniejszeniu rezystancji sztucznego obciążenia do wartości zgodnej z rezystancją promieniowania Twojej anteny?

Możesz to wykombinować z poniższego:

Mój wybór dotyczył sytuacji ekstremalnej, czyli anteny end-fed z prawie półfalową przeciwwagą (taki układ jest tożsamy z dipolem o dwóch ramionach lambda/2). Ze znanych mi, to właśnie w przypadku tej anteny pojawia się największe napięcie na dławiku (symetryzatorze Guanella) umieszczonym na koncentryku w pobliżu punktu zasilania anteny. Założyłem (również najbardziej wymagająco dla dławika), że kabel koncentryczny od transceivera ma długość lambda/4 i zakończony jest przy radiu drugim dławikiem o wysokiej impedancji. Wtedy, w pierwszym kroku, złożony z elementów dyskretnych schemat zastępczy wyglądałby następująco:



1 - trx
2 - skrzynka antenowa (symetryczna)
3 - dwa ramiona anteny
4a - dławik Guanella
4b - ok. 36 Ohm – impedancja promiennika, jaki stanowi zewn. powierzchnia oplotu koncentryka

U1-U2= n * U, gdzie n jest przełożeniem skrzynki

Jeśli antena jest w pełni symetryczna, a Zcm >> 2 kOhm, to U1 = 0,5*n*U, U2 = - 0,5*n*U.

Jeśli coś zachwieje symetrią anteny (obecność dachu pod jednym z ramion, pochylenie anteny itp.), to w takim symetryczo-niesymetrycznym układzie napięcia mogą wynosić np.
U1 = 0,75*n*U, U2 = -0,25*n*U (przy czym U1-U2 pozostanie równe n*U). Odpowiada to zmianie wartości rezystancji reprezentujących ramiona anteny do 3 kOhm i 1 kOhm.

W przypadku zaś granicznym U1 = n*U, U2 = 0 a rezystancje wynoszą: 4 kOhm i 0 kOhm. I stąd bierze się schemat uproszczony ze skrzynką niesymetryczną: http://sp7pki.iq24.pl/podglad_posta.asp?id_komentarza=2602917. Ponieważ element 4b ma niską oporność, w ww. schemacie został pominięty.

OK.?


  PRZEJDŹ NA FORUM