BALUN 1:1
    SP3ANL pisze:

    Co myślicie o takim sposobie sprawdzenia mocy dopuszczalnej przez dowolny balun lub unun? Przygotować balun/unun, podłączyć go do oscyloskopu tak, jak na nagraniu przytoczonym przez SP6SWR


"Dowolność" baluna może się zemścić: symetryzator z filmiku jest symetryzatorem napięciowym w układzie Ruthroffa, co widać na schemacie podanym przez autora filmu tutaj: http://www.sp2fp.profimot.pl/Balun_1-1_rdzenie_dwutorowe/indexbal.html .

Tymczasem symetryzator napięciowy ma nikłą przydatność w tłumieniu prądu współbieżnego (common mode), zamiast niego należy stosować symetryzator prądowy (Guanella).



    SP3ANL pisze:

    na wyjściu dodać opornik, ale dużej mocy o wartości takiej, że na wejściu będzie niski SWR


jeśli poszedłbyś w stronę Guanelli, to rozgraniczyć trzeba dwa zjawiska powodujące przyrost temperatury:

1/ grzanie się samego kabla wskutek wydzielania się w nim (w środku: tj. wskutek strat w przewodniku oraz w dielektryku) części mocy;
- ilość mocy traconej w linii dla różnych kabli, przy różnych SWR można ocenić przy pomocy programu Transmission Line Details.

2/ wzrost temperatury rdzenia związany z prądem common mode, czyli prądem pojawiającym się na oplocie koncentryka wtedy, gdy z układu niesymetrycznego (transceiver) przechodzimy na symetryczny (antena);
- tu można skorzystać z schematu ćwiczebnego zaproponowanego przez W8JI: http://www.w8ji.com/transmitting_baluns.htm w akapicie Power Testing,



    SP3ANL pisze:

    Cały zestaw podłączamy do nadajnika i włączamy nośną. Podczas nadawania obserwujemy wskazania oscyloskopu i wskaźnika SWR i tak przez co najmniej 5 minut bez przerwy.... Nie przychodzi mi do głowy inna metoda pomiaru dająca odpowiedź na pytanie "czy ten balun wytrzyma sygnał o mocy XXX".


Myślę, że prostsze jest zwykłe monitorowanie temperatury rdzenia. aniołek

Układ testowy W8JI pozwoli na oszacowanie przydatności symetryzatora pod kątem strat powodowanych przez prąd common mode. Ważne jest, by zapewnić maksymalną impedancję dławika, wtedy straty w rdzeniu będą najmniejsze.

Oczywiście może w realu się zdarzyć, że prąd common mode będzie niewielki i rdzeń nie będzie się grzał (zjawisko 2/), zaś mizerny kabel stopi się od dużej przekazywanej mocy (zjawisko 1/).


OK?


  PRZEJDŹ NA FORUM